Facebook podpisze porozumienie z FTC

Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission - FTC) zobowiązuje portal Facebook do poprawienia kwestii prywatności użytkowników. Zakłada to planowane porozumienie pomiędzy FTC a serwisem Marka Zuckerberga. Jest ono wynikiem skarg użytkowników na praktyki jakie Facebook stosuje w kwestii prywatności użytkowników.

Facebook od wielu miesięcy jest krytykowany za niewystarczające regulacje w kwestii prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Kontrowersje budzi także brak wcześniejszego informowania użytkowników o planowanych zmianach. FTC zobligowała portal do przestrzegania zasad prywatności. Zdaniem Komisji, Facebook nie ma prawa dokonywać zmian, w kwestiach związanych z prywatnością, bez zgody użytkowników.

Proponowane porozumienie zakłada, że Facebook nie będzie mieć prawa zmiany zasad prywatności bez uprzedniej zgody użytkowników. Proponowana ugoda obowiązywałaby przez najbliższe 20 lat. Dokument zakłada także, że Facebook płaciłby za każdy dzień naruszenia zasad prywatności 16 tys. dolarów amerykańskich. Porozumienie jest dość podobne do tego jakie FTC podpisało w marcu z Google. Dotyczyło ono wówczas usługi Buzz, która już niedługo zostanie zamknięta.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Co Facebook na proponowane porozumienie? Z oficjalnego bloga Marka Zuckerberga wynika, że założyciel portalu w zupełności je akceptuje. Wydaje się więc, że podpisanie ugody to tylko kwestia czasu. Tym samym Facebook uniknie konsekwencji za niedostateczną ochronę prywatności swoich użytkowników.