Facebook pokazuje swoje centra danych

Sieć społecznościowa, która posiada ponad 1,3 miliarda użytkowników, musi mieć naprawdę wielkie zaplecze - zarówno sprzętowe, jak i powierzchniowe. Facebook ma się czym pochwalić. I przy okazji podaje kilka ciekawostek.

W ciągu ostatnich trzech lat firma wydała ponad 1,2 miliarda dolarów na centra danych, oprogramowanie i sprzęt. Główne centrum znajduje się w Prineville, stan Oregon. Jako ciekawostka podawana jest łączna długość wszystkich kabli, które używane są w tym miejscu - wynosi ona dokładnie 1529,5 km. Budynek powstał od fundamentów specjalnie pod potrzeby Facebooka, zaś na jego konstrukcję zużyto 1560 ton stali - czyli tyle, ile potrzeba na wyprodukowania 900 przeciętnych samochodów osobowych. Drugie centrum danych znajduje się w Altoona, stan Iowa. Zajmuje wraz z kampusem powierzchnię 82 hektarów, czyli 17 więcej niż Disneyland. Tu jako ciekawostkę przedstawiono fakt, że w największym budynku kampusu można by pomieścić 6,4 miliarda piłeczek do ping-ponga. Przy budowie centra danych Altoona zatrudnionych było 460 osób, które łącznie przepracowały 435 tys. roboczogodzin.

Altoona

Altoona

Inny kampus Facebooka mieści się w Forest City w Karolinie Północnej. Tu wszystko zbudowano w zgodzie z Open Compute Project (OCP), co pozwoliło na zaoszczędzenie 1,2 miliarda dolarów na infrastrukturze. Jednym z rozwiązań było użycie ciepła rozgrzanych serwerów do ogrzewania pomieszczeń biurowych, zaś same serwery chłodzi się tylko i wyłącznie naturalnym powietrzem, co pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach wiatraków i innych urządzeń tego typu. Kolejne centrum mieści się w szwedzkim Luleå. Zbudowane zostało z prefabrykatów, a wnętrza urządzono we współpracy z Ikeą, która zadbała o to, aby każdy element był maksymalnie ekologiczny.

O potrzebie tak wielu dużych centrów danych świadczy nie tylko liczba aktywnych użytkowników Facebooka, ale również generowany przez nich ruch. Dziennie odnotowuje się 6 miliardów "lajków", a w ciągu dekady od założenia na portalu opublikowano ponad 400 miliardów zdjęć i przesłano ponad 7,8 biliona wiadomości prywatnych. Centra danych mając więc co robić.