Facebook pomógł w zamknięciu sieci botnet z ponad 11 milionami komputerów

Facebook pomógł w identyfikacji 10 osób podejrzanych o stworzenie sieci botnet spinającej wiele milionów komputerów na całym świecie.

W zakrojonym na szeroką skalę śledztwie brały udział m.in. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz agencja FBI. Dzięki pomocy Facebooka (pomógł on w ustaleniu źródeł złośliwego kodu, sprawców i ofiar) udało im się zamknąć sieć botnet, która zaraziła ponad 11 milionów komputerów na świecie. Podczas prowadzonych czynności zatrzymanych zostało 10 osób mieszkających na terenie Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Nowej Zelandii, Peru, Wielkiej Brytanii i USA.

Skąd wziął się tutaj Facebook?

Facebook zaangażował się w działania organów ścigania, gdyż to właśnie za jego pośrednictwem w latach 2010-2012 internauci padali ofiarą złośliwego oprogramowania przyłączającego ich do sieci Butterfly, która wykorzystywana była przez cyberprzestępców do wykradania ich poufnych informacji takich jak np. dane bankowe.

Zgodnie z oświadczeniem FBI zamknięty botnet należał do jednych z największych na świecie. Cyberprzestępcom udało się dzięki niemu ukraść co najmniej 850 milionów dolarów.