Facebook potwierdza: bug w Messenger Kids umożliwiał rozmowę z obcymi

Facebook przyznał, że błąd oprogramowania Messenger Kids pozwalał na rozmawianie dzieciom z osobami, których nie znały. Obecnie jest on już naprawiony.

Facebook uruchomił aplikację Messenger Kids pod koniec 2017 roku. Jej założeniem jest, aby dzieci mogły czatować tylko z osobami sobie znanymi, zaakceptowanymi przez rodziców. Komunikacja taka może odbywać się za pomocą tekstów lub wideorozmów. Dziś rodzice dzieci używających tych aplikacji otrzymali informację, w której sieć społecznościowa informuje, że na skutek błędu technicznego możliwe były rozmowy pomiędzy dziećmi, a osobami niezaakceptowanymi, czyli - praktycznie każdy miał możliwość rozmawiania z dzieckiem. Błąd został już naprawiony. Jak szacują to specjaliści, dotyczył on tysięcy kont, ale nie podano dokładnej ich ilości.

Facebook potwierdza: bug w Messenger Kids umożliwiał rozmowę z obcymi

Tu warto przypomnieć, że niedawno rozpoczęło się śledztwo przeciwko Google, które może zapłacić miliony dolarów kary za zbieranie danych nieletnich. Wszystko z powodu COPPA, czyli Children's Online Privacy Protection Act. Ponieważ dotyczy ochrony prywatności i sposobu zbierania danych osobowych dzieci poniżej trzynastego roku życia, podpada pod to Messenger Kids- a więc jest prawdopodobne, że Facebook otrzyma karę finansową. A warto zauważyć, że już w październiku 2018 roku organizacja o nazwie Parent Coalition for Student Privacy zgłosiła komunikator do Komisji Handlu z powodu nieuzasadnionego zbierania informacji o nieletnich.

Zobacz również:

  • Zaostrzenie prywatności na iOS nie zadziałało na Facebooka!
  • Windows automatycznie zablokuje potencjalnie niechciane aplikacje