Facebook powinien zniszczyć biometryczne dane. Tego żądają niemieccy urzędnicy

Facebook znalazł się ponownie na celowniku niemieckiego odpowiednika naszego GIODO. Chodzi o wykorzystywaną przez serwis technologię rozpoznawania twarzy.


W poprzednim roku niemiecki odpowiednik naszego GIODO wszczął dochodzenie przeciwko Facebookowi. Zarzucał mu, że wykorzystywany przez niego ułatwiający tagowanie zdjęć system rozpoznawania twarzy jest niezgodny z niemieckim prawem. W związku z wyrażoną przez Facebook gotowością do współpracy urząd postanowił jednak na początku tego roku zamknąć sprawę.

Facebook stroi sobie żarty

Jak się właśnie okazało, deklaracje serwisu społecznościowego były jedną wielką ściemą. Szef urzędu Johannes Caspar postanowił więc wznowić postępowanie domagając się od Facebooka, aby usunął on ze swojej bazy zebrane do tej pory dane biometryczne niemieckich użytkowników. Ponadto żąda, aby serwis wprowadził w swoich ustawieniach zmiany, dzięki którym będzie musiał najpierw uzyskać zgodę facebookowiczów na zbieranie informacji o ich twarzach (obecnie zrezygnować z tej domyślnej funkcji można dopiero po przejściu kilku ekranów z opcjami).

Co na to Facebook?

Odpiera postawione zarzuty twierdząc, że jego działania są zgodne z prawem UE. Opiera się przy tym na orzeczeniu irlandzkich urzędników, którzy stwierdzili, że wystarczy, aby informował on swoich użytkowników o fakcie zbierania ich danych biometrycznych. Niemieccy urzędnicy postanowili zwrócić się do swoich irlandzkich odpowiedników z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Co grozi Facebookowi?

No cóż...poza utratą reputacji niezbyt wiele. Niemiecki urząd może bowiem nałożyć na serwis jedynie karę pieniężną w śmiesznie niskiej wysokości.

__________________

Co sądzicie o postępowaniu Facebooka? Moim zdaniem za dużo sobie pozwala. W każdym razie pamiętajmy, że pomimo stosowanych przez niego i inne serwisy sztuczek nasza prywatność zależy też od nas. Nie bójmy się więc szperać w ustawieniach, aby świadomie zdecydować, czy chcemy dzielić się dodatkowymi informacjami na nasz temat, czy też nie.

Polecam: Technologie rozpoznawania twarzy mają potężny wpływ na naszą prywatność