Facebook pracuje nad "Buffy", czyli swoim pierwszym smartfonem

Według serwisu All Things D, Facebook pracuje nad wprowadzeniem na rynek własnego smartfona. Kodowa nazwa urządzenia to "Buffy".


Na samym początku należy przypomnieć, że już ponad rok temu pojawiły się w Internecie pierwsze doniesienia na temat smartfona Facebooka. Zgodnie z najnowszymi informacjami serwisu All Things D nie były one wyssane z palca. Twierdzi on bowiem, że najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie nawiązał już współpracę z tajwańską firmą HTC (chociaż podobno jeszcze pod uwagę brany jest Samsung), której owocem ma być właśnie pierwszy prawdziwie facebookowy smartfon.

Urządzenie, którego kodowa nazwa brzmi "Buffy", pracować ma pod kontrolą zmodyfikowanego Androida zapewniającego głęboką integrację z funkcjami i aplikacjami Facebooka. Serwis All Things D twierdzi ponadto, że smartfon nie trafi na rynek wcześniej niż za rok, zaś za jego projekt odpowiedzialny będzie Bret Taylor, który pracuje obecnie w Facebooku na stanowisku CTO (Chief Technology Officer).

Facebook i HTC nie skomentowały tych doniesień.

Co na to analitycy?

Oczywiście zdania na ten temat są podzielone. Część z analityków twierdzi, że własny smartfon Facebooka to niezbyt dobry pomysł, ponieważ obecnie jest dużo modeli oferujących wsparcie dla serwisów społecznościowych, natomiast niektóre z nich dysponują nawet dedykowanym przyciskiem dla Facebooka.

Z kolei Ramon Llamas, analityk IDC, daje "Buffy" szansę:

"Myślę, że Facebook może iść w tym kierunku, gdyż urządzenia mobilne są z natury społeczne. Chodzi o głębokie osadzenie Facebooka a nie tylko oferowanie go jako aplikacji" - powiedział Llamas.

Liczby mówią same za siebie

Facebook ma obecnie 350 milionów aktywnych użytkowników. Współpracuje też z blisko 500 operatorami komórkowymi. Ma więc mocne podstawy do tego, aby liczyć na silne wsparcie dla swojego nowego projektu.