Facebook prosił o... hasło do konta e-mail

Wiadomość ta pojawiła się 1 kwietnia, więc potraktowaliśmy ją jako Prima Aprils. Jednak to nie żart - Facebook prosił niektórych nowych użytkowników o ich hasła do prywatnych skrzynek e-mail...

Jak ostrzegają eksperci od spraw bezpieczeństwa, Facebook od 31 marca wymagał od nowych użytkowników podawania nie tylko swojego adresu e-mail, ale również hasła do niego! Na dowód poniższy zrzut ekranu.

Facebook prosił o... hasło do konta e-mail

Jako pierwszy poinformował o tym użytkownik Twittera o nicku e-sushi, określając wymagania FB jako "straszny pomysł". Jak napisał: "W ten sposób wymuszany jest wręcz phishing, z czego przeciętny użytkownik nie zdaje sobie nawet sprawy". Jak wykazało to szybkie śledztwo, prośbę taką otrzymują przede wszystkim użytkownicy poczty w serwisach GMX i Yandex. Aby potwierdzić przypisany do zakładanego konta adres e-mail, muszą podać hasło do skrzynki pocztowej. Facebook nie zaprzeczył, że wprowadził taką praktykę, jednak - na zapytanie Business Insider - poinformował, że zostanie ona usunięta. Nie padła żadna konkretna data. Na pytania od The Daily Beast, związane z wymuszaniem dostępu do skrzynek, poinformował z kolei, że hasła nie są zapisywane i używane tylko do weryfikacji adresu.

Eksperci od spraw bezpieczeństwa określili zachowanie sieci społecznościowej jako mocno dyskusyjne. Dla testu stworzyliśmy w środę rano (3 kwietnia) 3 konta e-mail na @gmx.de, @gmx.net i @yandex.com, a następnie chcieliśmy za ich pomocą założyć konta na Facebooku. We wszystkich trzech przypadkach prośby o hasło już nie było. Zamiast tego FB wysyłał kod weryfikacyjny na podany adres e-mail. Wygląda zatem na to, że już po sprawie, aczkolwiek niesmak pozostanie. Tym bardziej, że ostatnio Zuckerberg zaprezentował 4 pomysły regulacji Internetu, a jednym z nich był nacisk na ochronę prywatności.