Facebook przejmie Operę?

Facebook nie dawno wszedł na giełdę. Apetyty Marka Zuckerberga są jednak znacznie większe. Ostatnio spekuluje się o planowanym przejęciu jednej z przeglądarek internetowych. Łupem Facebooka miałaby paść norweska Opera.

Są to jak dotąd nieoficjalne informacje. Wiadomość o tym podał serwis The Next Web. Portal Marka Zuckerberga jest zainteresowany zakupem firmy Opera Software odpowiedzialnej za znaną przeglądarkę Opera.

Ewentualne przejęcie miałoby korzyści dla obu stron. Facebookowi przyda się doświadczenie Norwegów z projektowania przeglądarek przeznaczonych na urządzenia mobilne, Opera chciałaby z kolei stać się częścią większego koncernu, bowiem obecnie nie jest w stanie nawiązać równej walki z przeglądarkami takimi jak Google Chrome czy też Internet Explorer.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [sierpień 2021]
  • Nowa funkcja na Instagramie
  • Lista najlepszych deepfake'ów w internecie

Spółka Opera Software jest notowana na norweskiej giełdzie, a jej wartość szacowana jest na ponad 600 milionów dolarów. Liczba użytkowników Opery wynosi 270 milionów. Aż 168 mln z nich, to użytkownicy wersji mobilnych - Opery Mini oraz Opery Mobile. To właśnie może być główną przyczyną chęci zakupu przez Zuckerberga popularnej norweskiej przeglądarki. Zobaczymy czy dzięki temu przejęciu Opera będzie w stanie nawiązać równorzędną walkę z gigantami...