Facebook rezygnuje z Binga od Microsoftu i promuje swoją wyszukiwarkę

Wyszukiwarka w serwisie Facebook korzystała do tej pory z silnika Bing dostarczanego przez Microsoft do wyświetlania treści znajdujących się poza portalem. Mark Zuckerberg postanowił jednak usunąć tę sekcję z własnych wyników wyszukiwania i nie przedłużył umowy z firmą z Redmond.

Już jakiś czas temu wygasła umowa pomiędzy Facebookiem i Microsoftem, na bazie której po wpisaniu hasła do pola wyszukiwania na portalu społecznościowym Zuckerberga pokazywane były wyniki z wyszukiwarki Bing. Od teraz nie ma już możliwości wyszukiwania w serwisie stron spoza domeny facebook.com.

Wyniki wyszukiwania Bing w portalu Facebook nie były istotną funkcją z punktu widzenia użytkowników. Nowoczesne przeglądarki internetowe pozwalają na znacznie prostsze przeszukiwanie sieci bez konieczności odwiedzania najpierw portalu społecznościowego. Usunięcie tej funkcji nie jest więc większą stratą dla użytkownika.

Facebook rezygnuje z Binga od Microsoftu i promuje swoją wyszukiwarkę

Facebook nie przedłużył umowy z Microsoftem, ponieważ firma chce skupić się na wyszukiwaniu treści dostępnych na portalu. Zamiast pokazywać użytkownikom treści zewnętrzne, Mark Zuckerberg woli wyświetlać wyniki prowadzące do treści udostępnionych przez użytkowników.

Facebook zamiast wchodzić w partnerstwo z zewnętrzną firmą rozwija swoją własną wyszukiwarkę. Możliwość odszukania przez użytkowników odpowiedzi na swoje pytania bez opuszczania portalu społecznościowego to cel twórców Facebooka. Dzięki temu zarejestrowane na portalu osoby będą spędzać w nim jeszcze więcej czasu.

Wyszukiwarka na Facebooku powoli się rozwija. W zeszłym tygodniu zaawansowane opcje wyszukiwania pojawiły się w mobilnej wersji portalu, a twórcy Facebooka obiecują udostępnienie nowych mechanizmów i udoskonalonych algorytmów wyszukiwania dla nowych języków.

źródło: thenextweb.com