Facebook rezygnuje z Binga od Microsoftu i promuje swoją wyszukiwarkę

Wyszukiwarka w serwisie Facebook korzystała do tej pory z silnika Bing dostarczanego przez Microsoft do wyświetlania treści znajdujących się poza portalem. Mark Zuckerberg postanowił jednak usunąć tę sekcję z własnych wyników wyszukiwania i nie przedłużył umowy z firmą z Redmond.

Już jakiś czas temu wygasła umowa pomiędzy Facebookiem i Microsoftem, na bazie której po wpisaniu hasła do pola wyszukiwania na portalu społecznościowym Zuckerberga pokazywane były wyniki z wyszukiwarki Bing. Od teraz nie ma już możliwości wyszukiwania w serwisie stron spoza domeny facebook.com.

Wyniki wyszukiwania Bing w portalu Facebook nie były istotną funkcją z punktu widzenia użytkowników. Nowoczesne przeglądarki internetowe pozwalają na znacznie prostsze przeszukiwanie sieci bez konieczności odwiedzania najpierw portalu społecznościowego. Usunięcie tej funkcji nie jest więc większą stratą dla użytkownika.

Facebook nie przedłużył umowy z Microsoftem, ponieważ firma chce skupić się na wyszukiwaniu treści dostępnych na portalu. Zamiast pokazywać użytkownikom treści zewnętrzne, Mark Zuckerberg woli wyświetlać wyniki prowadzące do treści udostępnionych przez użytkowników.

Facebook zamiast wchodzić w partnerstwo z zewnętrzną firmą rozwija swoją własną wyszukiwarkę. Możliwość odszukania przez użytkowników odpowiedzi na swoje pytania bez opuszczania portalu społecznościowego to cel twórców Facebooka. Dzięki temu zarejestrowane na portalu osoby będą spędzać w nim jeszcze więcej czasu.

Wyszukiwarka na Facebooku powoli się rozwija. W zeszłym tygodniu zaawansowane opcje wyszukiwania pojawiły się w mobilnej wersji portalu, a twórcy Facebooka obiecują udostępnienie nowych mechanizmów i udoskonalonych algorytmów wyszukiwania dla nowych języków.

źródło: thenextweb.com