Facebook rusza na podbój giełdy

Serwis Facebook złożył dokumenty potrzebne, by stać się spółką publiczną. Pierwsza oferta publiczna serwisu społecznościowego ma przynieść mu 5 miliardów dolarów z inwestycji. Dokumenty złożone w amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd zostały podpisane przez banki inwestycyjne Morgan Stanley, J.P. Morgan oraz Goldman Sachs.

Wall Street

Publicznie dostępna kopia dokumentów nie wskazuje na konkretną datę pierwszej oferty publicznej (IPO). Facebook nie podał też oczekiwanej ceny za akcję. Firma zdradziła natomiast swoje dotychczasowe wyniki finansowe, które potwierdzają jej szybki wzrost i mocną pozycję.

W 2011 roku Facebook uzyskał przychody wysokości 3,7 mld dolarów. W roku 2010 wyniosły one 2 mld dolarów. Serwis społecznościowy zanotował też pokaźne zyski. W 2011 roku zarobił 1 mld dolarów, a w 2010 było to 606 mln dolarów. W roku 2009 przychody wyniosły 777 mln, a zyski 229 mln dolarów.

Facebook rusza na podbój giełdy

Porównanie przychodów i zysków Facebooka oraz innych firm internetowych

Facebook ma dziś 845 mln użytkowników, a liczbę 100 mln przekroczył w 2008 roku. W grudniu 2011 roku miał on 483 mln aktywnych użytkowników dziennie, a rok wcześniej liczba ta wynosiła 327 mln. Według złożonych dokumentów Mark Zuckerberg zarobił w 2011 roku 1,5 mln dolarów. Inni członkowie kadry kierowniczej mają podstawowe dochody wysokość 250-300 tys. dolarów, ale otrzymali również od kilku do kilkudziesięciu milionów dolarów w postaci udziałów firmy.

Zobacz też: Facebook planuje otworzyć oddział w Polsce. Wrocław już walczy

W liście do amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC) Mark Zuckerberg napisał, że na początku nie stworzył Facebooka jako firmy, ale serwis, który łączy ludzi. Obecnie chce on, by jego działalność przynosiła pieniądze, ale ujmuje to w następujących słowach: Nie stworzyliśmy serwisu by zarabiać pieniądze. Zarabiamy pieniądze, by tworzyć lepszy serwis.

Facebook rusza na podbój giełdy