Facebook: ruszyła zbiórka pieniędzy na złożenie przeciwko niemu pozwu w Irlandii

Austriacka grupa studentów tworząca projekt Europe vs. Facebook zapowiedziała, że zamierza złożyć pozew sądowy przeciwko Facebookowi.

Austriacka grupa o nazwie Europe vs. Facebook od ponad roku angażuje wszystkie swoje siły w walce z Facebookiem mając na celu zmuszenie go do dostosowania się do europejskich przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Podczas tych potyczek zanotowała kilka zwycięstw, spośród których można np. wymienić skłonienie największej sieci społecznościowej na świecie do wyłączenia na naszym kontynencie funkcji rozpoznawania twarzy.

Facebook jest bardzo oporny

Grupa nie jest jednak zadowolona z tego, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Wydała więc właśnie oświadczenie, w którym pisze, że wprowadzane przez Facebook zmiany nie idą wystarczająco daleko. Stwierdza też, że jest mocno rozczarowana reakcją na jej liczne skargi irlandzkiego Komisarza do spraw Ochrony Danych Osobowych (Facebook właśnie w Irlandii ma swoją europejską siedzibę).

Zobacz również:

  • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?

"Irlandzcy urzędnicy w rozumieniu prawa są daleko z tyłu za innymi europejskimi organami zajmującymi się ochroną danych. Mamy jednak nadzieję, że zastosują oni zgodne z prawem rozwiązania. Niestety obecnie jest to wysoce wątpliwe. Dlatego przygotowujemy się do złożenia pozwu w Irlandii" - czytamy w oświadczeniu.

Wstąpienie na drogę prawną niestety sporo kosztuje. Dlatego grupa Europe vs. Facebook rozpoczęła zbiórkę pieniędzy mającą na celu zgromadzenie 200 - 300 tys. euro. Jeżeli chcesz pomóc, zapraszam tutaj.

Więcej informacji: europe-v-facebook.org