Facebook usunął ponad 1,5 mld fałszywych kont w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

Wyniki półrocznego raportu transparentności Facebooka mogą szokować. Wynika z niego, że od kwietnia do września tego roku skasowano ponad 1,5 mld fałszywych kont w najpopularniejszym na świecie serwisie społecznościowym.

Facebook. Fot. Pixabay

Tu chyba najlepiej widać ogromną skalę zjawiska znanego pod nazwą fake news. Dla porównania, poprzednie półrocze Facebook zakończył z wynikiem 1,3 mld fałszywych kont, które usunięto z bazy serwisu. Oczywiście to nie jedyna kategoria naruszeń, z którymi musi walczyć ekipa Marka Zuckerberga.

Na szczęście Facebook radzi sobie nieco lepiej z wykrywaniem mowy nienawiści jeszcze przed zgłoszeniem użytkowników. Naruszenia w tym zakresie zarejestrowane w okresie od czerwca do września były wykrywane w 51,6 proc. przypadków. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wyłapano jedynie 23,6 proc. wypowiedzi noszących znamiona mowy nienawiści, zanim zgłosili je sami użytkownicy.

Facebook usunął ponad 1,5 mld fałszywych kont w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

Dane z raportu transparentności Facebooka

Wysoka (bo ponad 90-procentowa) skuteczność w eliminowaniu fałszywych kont, spamu, treści zawierających nagość, seksualne wykorzystywanie dzieci, propagandę terrorystyczną i przemoc, okupiona została spadkami wydajności w moderacji przypadków znęcania się i dokuczania. W zaledwie 14,9 proc. sytuacji Facebook był w stanie sam zareagować na naruszenie regulaminu.