Facebook: użytkownicy serwisu bardziej przyjacielscy i ufni?

Według badań Pew Research Center użytkownicy Facebooka są bardziej ufni wobec innych osób i zaangażowani w relacje społeczne. Znajomi z serwisu społecznościowego zapewniają też dodatkowe wsparcie, a zwłaszcza osobom samotnym. Badania zostały wykonane na użytkownikach amerykańskich.

Procent odpowiadających, że "większości ludzi można zaufać" w ankietowanych grupach

Procent odpowiadających, że "większości ludzi można zaufać" w ankietowanych grupach

Polecamy:

Zobacz też:

Przeanalizowano wyniki ankiet, które przeprowadzono na grupie 2 255 osób powyżej 18 roku życia. Okazało się, że użytkownicy Internetu dwukrotnie częściej niż niekorzystający z niego odpowiadali, że większości ludzi można zaufać. Użytkownicy Facebooka wykazywali w odpowiedziach jeszcze większą ufność niż ogół internautów.

Badania pokazały też, że użytkownicy popularnego serwisu otrzymują więcej społecznego wsparcia niż inni. Uczestnicy ankiety, którzy nie korzystają z Internetu ocenili poziom wsparcia na 75 na 100, a użytkownicy serwisu społecznościowego na 83 na 100. Znajomi z Internetu mogą więc dostarczyć dodatkowego wsparcia osobom, które akurat go potrzeują.

Ankiety Pew Research Center pokazały, że 22 proc. znajomych z Facebooka to przyjaciele ze szkoły średniej, a 9 proc. byli koledzy z pracy. Według badań, przeciętny Amerykanin korzystający z serwisu ma 228 znajomych, z których 7 procent nigdy nie spotkał osobiście. Tylko 40 procent użytkowników dodało do znajomych wszystkie najbliższe sobie osoby. Może to jednak mieć związek z ich wiekiem i nieobecnością w serwisie.

Wyniki badań nie są zaskakujące. Ludzie niekorzystający z Internetu w obecnych czasach to zwykle osoby starsze, swego rodzaju buntownicy lub osoby ubogie, a ich postawy społeczne mogą cechować się mniejszą ilością relacji społecznych i obniżonym poziomem zaufania do innych. Nie dziwi też nieco mniejsza ufność użytkowników Internetu, którzy nie zdecydowali się zarejestrować na Facebooku. W końcu nie mieli zaufania do polityki prywatności serwisu.