Facebook walczy z ”fake news”. Niektóre gazety, TV i portale upadną?

Korzystający z Facebooka mogą się już natknąć na ostrzeżenia dotyczące fałszywych treści. To pierwszy krok w walce z tzw. "fake news".


Atak ”fake news”

Tzw. ”fake news” to zjawisko, które coraz szerzej panoszy się w mediach zarówno tych tradycyjnych, jak i działających w internecie. Twórcy wiadomości mających wprowadzić w błąd odbiorcę liczą na to, że tak czy siak "coś się przyklei" do atakowanego celu. Niedawno na ścieżkę wojenną przeciwko nim wkroczył najpotężniejszy człowiek na świecie, Prezydent Donald Trump, natomiast dzisiaj drogą tą podążył Facebook.

Facebook z filtrem przeciwko 'fake news"

Największy serwis społecznościowy na świecie opublikował 22 marca pierwsze ostrzeżenie dotyczące artykułu opublikowanego przez portal TheNewPortBuzz.com. Wykrzyknik na czerwonym tle informuje, że prawdziwość informacji zakwestionowały współpracujące z Facebookiem agencja informacyjna Associated Press i serwis Snopes.com.

Czy z "fake news" można wygrać?

Mamy tutaj do czynienia z pierwszymi krokami mającymi na celu walkę z ”fake news”. Wygrać można z nim (a przynajmniej mocno ograniczyć) jednak jedynie wtedy, gdy akcji podobnych do tej Facebooka będzie znacznie więcej, będą one rzetelnie prowadzone i towarzyszyć im będą działania prawne, które skutkowały będą dotkliwymi karami dla autorów takich wiadomości. Wtedy też prawdopodobnie z rynku zniknie wiele gazet, kanałów TV i portali, które żyją z fabrykowania nieprawdziwych informacji. Również w Polsce...