Facebook: większy wpływ na prywatność dzięki nowym ustawieniom

Serwis społecznościowy wprowadził znaczące zmiany w swoich ustawienia prywatności. Pozwalają one na większą kontrolę nad tym, do kogo trafią treści zamieszczane przez nas na Facebooku oraz nad tym, co inni dodają na nasz temat. Oprócz tego wprowadzono kilka innych opcji, które mogą wzbudzić kontrowersje.

Facebook - niestandardowe ustawienia prywatności

Nowe ustawienia pozwalają na weryfikację zdjęć, na których zostaliśmy oznaczenie, jeszcze przed ich publikacją w serwisie. Firma Kaspersky Lab proponuje, by Facebook zastosował funkcję rozpoznawania twarzy i umożliwił zatwierdzanie nawet zdjęć, na których nie jesteśmy oznaczeni, ale póki co nie mamy takiej możliwości.

Nowe ustawienia prywatności pozwalają wybrać przy każdym naszym wpisie, do kogo ma on być kierowany. Może być publiczny, kierowany do wszystkich znajomych, do konkretnych osób lub do wszystkich znajomych z wyłączeniem pewnych osób. Oprócz tego można zaznaczyć, kto nam towarzyszy podczas dokonywania wpisu i w jakim miejscu akurat się znajdujemy.

Zmiany na lepsze + szczypta kontrowersji

Również w starszych postach można dokonać selekcji publiczności i ustalić miejsce, z którego były one wysłane. Nasi znajomi i sam Facebooku będą więc mogli wiedzieć gdzie jesteśmy i gdzie byliśmy. Możliwość taka jest niewątpliwie kontrowersyjna, ale z drugiej strony popularność takich rozwiązań i ich powszechność w dzisiejszym Internecie stale rośnie.

Timothy Armstrong z Kaspersky Lab ocenia, że nowe ustawienia prywatności to krok do przodu dla Facebook i ogromnej rzeszy jego użytkowników. Dodaje on jednak, że zostały one wprowadzone z dużym opóźnieniem i zastanawia się, czy zostałyby w ogóle wprowadzone, gdyby na scenie nie pojawił się serwis Google+ z podobnymi możliwościami.

UWAGA! Bardzo możliwe, że nowe ustawienia nie wyświetlą wam się od razu. Aby to naprawić zmieńcie na jakiś czas język na angielski i kliknijcie w pole O czym teraz myślisz (What's on your mind?). W tym momencie powinny pojawić się informacje o nowych ustawieniach. Jeśli nie, to odczekajcie chwilę i spróbujcie ponownie. U mnie to zadziałało.

Więcej informacji na facebookowych stronach o zmianach prywatności związanych z udostępnianiem i kontrolą profilu.