Facebook współpracuje z Websense nad poprawą zabezpieczeń

Umowa między Facebookiem i Websense właśnie wchodzi w życie. Firma ma zapewnić serwisowi społecznościowemu znacznie lepszą ochronę przed fałszywymi linkami od znajomych. Kliknięcie na nie może mieć poważne skutki łącznie z utratą prywatnych danych oraz infekcją komputera.

Websense ostrzega - podejrzany link

Websense zastosuje na Facebooku swój system Advanced Classification Engine (ACE). Po kliknięciu na link, zostanie on przekierowany do systemu ACE, który działa w chmurze i ciągle szuka nowych zagrożeń. Jeśli zostanie on uznany za niebezpieczny, to użytkownik otrzyma odpowiednie ostrzeżenia.

ACE korzysta z tej samej technologii co pakiet bezpieczeństwa Triton używany przez wiele firm. System ten dość szybko wykrywa nowe wirusy i podejrzane linki. Nie oznacza to, że zagrożenie zostanie całkiem zneutralizowane, ale im szybciej jakiś fałszywy link będzie się rozprzestrzeniał, tym szybciej zostanie wykryty.

Facebook liczy na to, że znacznie udoskonali to zabezpieczenia serwisu. Działania firmy Websense pozwolą na wyraźne skrócenie czasu między wykryciem zagrożenia, a informowaniem o nich użytkowników serwisu.

Jeszcze przed umową z Websense, Facebook korzystał z własnego systemu bezpieczeństwa, a w przeszłości współpracował także z McAfee. Od jakiegoś czasu dostępna jest również facebookowa aplikacja Defensio przygotowana przez Websense, która filtruje treści znajdujące się na tablicy użytkownika.