Facebook współpracuje z Websense nad poprawą zabezpieczeń

Umowa między Facebookiem i Websense właśnie wchodzi w życie. Firma ma zapewnić serwisowi społecznościowemu znacznie lepszą ochronę przed fałszywymi linkami od znajomych. Kliknięcie na nie może mieć poważne skutki łącznie z utratą prywatnych danych oraz infekcją komputera.

Websense ostrzega - podejrzany link
Websense zastosuje na Facebooku swój system Advanced Classification Engine (ACE). Po kliknięciu na link, zostanie on przekierowany do systemu ACE, który działa w chmurze i ciągle szuka nowych zagrożeń. Jeśli zostanie on uznany za niebezpieczny, to użytkownik otrzyma odpowiednie ostrzeżenia.

ACE korzysta z tej samej technologii co pakiet bezpieczeństwa Triton używany przez wiele firm. System ten dość szybko wykrywa nowe wirusy i podejrzane linki. Nie oznacza to, że zagrożenie zostanie całkiem zneutralizowane, ale im szybciej jakiś fałszywy link będzie się rozprzestrzeniał, tym szybciej zostanie wykryty.

Zobacz również:

  • Twitter zakazuje udostępniania osobistych zdjęć i filmów

Facebook liczy na to, że znacznie udoskonali to zabezpieczenia serwisu. Działania firmy Websense pozwolą na wyraźne skrócenie czasu między wykryciem zagrożenia, a informowaniem o nich użytkowników serwisu.

Jeszcze przed umową z Websense, Facebook korzystał z własnego systemu bezpieczeństwa, a w przeszłości współpracował także z McAfee. Od jakiegoś czasu dostępna jest również facebookowa aplikacja Defensio przygotowana przez Websense, która filtruje treści znajdujące się na tablicy użytkownika.