Facebook wypłacił już 40 tys. dolarów badaczom bezpieczeństwa

Trzy tygodnie po rozpoczęciu programu poszukiwania błędów, Facebook przeznaczył już 40 tys. dolarów na nagrody dla badaczy bezpieczeństwa. Zwykła nagroda dla osób, które znalazły błędy w serwisie wynosi 500 dolarów, ale niektórzy otrzymali większe kwoty pieniężne.

Facebook powiedział w poniedziałek, że program poszukiwania błędów okazał się sukcesem. Serwis informuje, że i wcześniej utrzymywał kontakty z wieloma badaczami bezpieczeństwa, ale teraz udało się pozyskać zupełnie nową grupę osób. Facebook mówi o ludziach pełnych pasji z 16 krajów od Turcji po Polskę.

W ostatnich latach firmy zaczęły płacić hakerom i badaczom bezpieczeństwa, by zachęcić ich do cichego przekazywania informacji na temat błędów, które wykryli, zamiast podawania ich do wiadomości publicznej, skąd mogłyby zostać zaczerpnięte do działalności przestępczej. Takie programy poszukiwania błędów stosują m.in. Google i Mozilla.

Facebook płaci 500 dol. za znaleziony problem, ale nagroda jest wyższa, jeśli błąd należy do bardzo poważnych. Jedna z osób otrzymała 5 000 dol. za pojedynczy lecz bardzo ważny raport. Inny z badaczy otrzymał 7 000 dol. za oznaczenie aż sześciu różnych błędów serwisu społecznościowego.

Oprócz przydatnych informacji, Facebooka otrzymuje także wiele fałszywych doniesień, które musi weryfikować. Serwis wypowiada się w samych superlatywach o programie poszukiwania błędów, ale nie rozszerzy go na aplikacje przygotowywane dla serwisu przez zewnętrznych deweloperów. Sami użytkownicy powinni jednak pamiętać o dostosowaniu ustawień bezpieczeństwa.