Facebook wzoruje nową przeglądarkę zdjęć na Google+

Popularny serwis społecznościowy Facebook wprowadza nową przeglądarkę zdjęć, która jest ewidentnie wzorowana na tej znanej z Google+. Po włączeniu zdjęcia, tło ulega lekkiemu wyciemnieniu, a komentarze prezentowane są po prawej stronie fotografii. Niektórzy użytkownicy już teraz mogą oglądać zdjęcia w ten sposób.

Facebook vs Google

W nowej przeglądarce zdjęć zastosowano wyciemnianie tła oraz komentarze po prawej stronie, a nie pod spodem jak dotychczas. Aby je zobaczyć nie będzie już trzeba przewijać w dół ekranu. Kto korzysta z Google+, ten wie jednak, że nowy wygląd jest niemalże identyczny do tego, który zastosowano w przeglądarce zdjęć serwisu społecznościowego Google (porównaj na zdjęciu powyżej - po lewej FB, po prawej G+).

Jakie są między nimi różnice? W Google+ tło staje się całkiem czarne, a na Facebooku jedynie szarzeje. Oprócz tego, obie przeglądarki zdjęć różnią się odstępem między zdjęciem oraz komentarzami. Po najechaniu na fotografię w facebookowej przeglądarce pojawiają się także ikony pozwalające na polubienie i oznaczenie zdjęcia.

To nie pierwszy raz, gdy Facebook uczy się czegoś od konkurenta. Wprowadzone w zeszłym roku listy znajomych są bardzo podobne do kręgów Google+. Z drugiej jednak strony, cała idea serwisu społecznościowego Google jest oparta na dokonaniach Facebooka, który stał się wzorem dla serwisów tego typu.

Tak zwykle bywa, że konkurencja pozytywnie wpływa na rozwój rywalizujących ze sobą produktów. Podobnie jest i w tym wypadku, bo nowa przeglądarka zdjęć wygląda na pozytywną zmianę. Nie wszystkie nowości są jednak z radością przyjmowane przez użytkowników. Szczególne kontrowersje budzi, wprowadzany właśnie, nowy układ profilu zwany Osią czasu.