Facebook za kilka dni będzie obchodzić 10-te urodziny

Już w nadchodzący wtorek portal społecznościowy Facebook będzie świętował swoje dziesiąte urodziny. Firma Marka Zuckerberga przebyła przez te lata naprawdę długą drogę.

Największy portal społecznościowy świata, nazwany wtedy jeszcze “Thefacebook”, został po raz pierwszy udostępniony użytkownikom przez Marka Zuckerberga 2 lutego 2004 roku. Z początku strona przeznaczona była dla studentów Harvardu i pozwalała im na zbudowanie swojej internetowej tożsamości. Przez ostatnią dekadę Facebook stał się portalem społecznościowym dla każdego i zbudował ogromną bazę 1,2 miliarda użytkowników, którzy są aktywni przynajmniej raz w miesiącu. Oznacza to, że mniej więcej co siódma osoba na świecie ma w serwisie swoje konto.

O Facebooku w kontekście dziesiątych urodziny portalu wypowiedział się ostatnio jego założyciel, Mark Zuckerberg. Stwierdził, że nigdy nie podejrzewał że jego strona zdobędzie aż tak dużą popularność i nie sądził, że Facebook będzie kiedykolwiek miał tak duży wpływ na to, jak wygląda dziś internet. Miał co prawda przeświadczenie, że strona pozwalająca kontaktować się ludziom z całego świata, z której korzystałby taki ogrom internautów kiedyś powstanie, ale nie marzył nawet, że będzie to właśnie Facebook.

Facebook za kilka dni będzie obchodzić 10-te urodziny

Dziś Facebook jest nie tylko stroną pozwalającą odnaleźć znajomych, ale to też potężny gracz na rynku reklamy internetowej, który wbrew przewidywaniom podczas jego wejścia na giełdę w 2012 roku całkiem nieźle na siebie zarabia. Z serwisu korzystają bowiem nie tylko zwykli użytkownicy szukający wirtualnego kontaktu ze znajomymi, ale też przedstawiciele najróżniejszych marek. Facebook umożliwia im dotarcie do dobrze sprofilowanych klientów, a w nadchodzącym roku skupi się jeszcze bardziej na rozwijaniu reklamy mobilnej.