Facebook zapłaci hakerom za znalezione błędy

Serwis społecznościowy będzie płacił hakerom za odnajdowanie problemów na swojej stronie. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w których poinformują o nich zespół odpowiadający za bezpieczeństwo Facebooka. Program poszukiwania błędów będzie podobny do tego wprowadzonego przez Google i Mozillę.

Facebook zapłacił 500 dol. za odkrycie podstawowych błędów, a za bardziej znaczące zaoferuje większą nagrodę. Wcześniej serwis odwdzięczał się tylko publikowaniem nazwisk swoich pomocników oraz brał te osoby pod uwagę podczas procesu rekrutacji.

Do nowego programu dla pokojowo nastawionych hakerów można zapisywać się na facebookowej stronie Whitehat. Odnajdywanie przez hakerów błędów na stronie takiej jak Facebook może przynieść rozgłos i uznanie, ale informowanie o tym przed daniem szansy serwisowi na załatanie luk jest niebezpieczne dla jego użytkowników. Dlatego Facebook, podobnie jak Google i Mozilla, wprowadził program zachęcający hakerów do zgłaszania problemów bezpośrednio do niego.

Google jest bardzo zadowolone ze swojego systemu współpracy z hakerami. Do tej pory firma przekazała na nagrody 300 000 dol. i otrzymała wiele informację o błędach, odkrytych w różnych swoich produktach, które inaczej nie zostałyby załatane i zagrażałyby bezpieczeństwu użytkowników.

Zespół bezpieczeństwa Facebooka już obecnie dość intensywnie korzysta z pomocy przyjaznych hakerów. Każdego tygodnia kontaktują się oni z serwisem od 30 do 50 razy, a informacje te każdego tygodnia prowadzą średnio do wykrycia od 1 do 3 błędów programistycznych niebezpiecznych dla użytkownika.