Facebook zmienia listę znajomych i upodabnia ją do kręgów Google+

Serwis społecznościowy rozpoczyna wprowadzanie nowej listy znajomych. Opiera się ona na podobnych założeniach, co kręgi znane z Google+. Nowe narzędzie pozwala na proste dzielenie znajomych na grupy takie jak np. bliscy przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy itd..

Facebook - listy znajomych

Facebook podał na blogu, że nowa funkcjonalność powinna zostać powszechnie wprowadzona do końca tygodnia. Serwis stworzy kilka list automatycznie. Będą wśród nich: praca, szkoła, rodzina i miasto (oparte na podanej lokalizacji). Znajomych będzie można dodawać, przenosić i tworzyć nowe listy według naszych upodobań. Każda z nich będzie miała własne aktualności.

Lista bliskich przyjaciół będzie np. pokazywała wszystkie wpisy jakie dodali, a lista dalszych znajomych jedynie ważne posty taki jak zmiany statusu związku lub miejsca zamieszkania. Osoby dodane do listy o ograniczonym dostępie do twoich wpisów, będą widziały tylko to, co publikujemy publicznie - to kolejna nowa funkcja, która jak się wydaje powstała w efekcie rywalizacji z Google+.

Serwis społecznościowy Google+ to obecnie najpoważniejszy rywal Facebooka. Jego funkcja kręgi pozwala na prezentowanie różnym znajomym zupełnie innych treści za pomocą tego samego konta. Szef z pracy i dopiero co poznana osoba nie musi mieć dostępu do informacji, którymi chcemy dzielić się z rodziną i przyjaciółmi. Nowe listy Facebooka dadzą bardzo podobne możliwości.

Popularny serwis społecznościowy zastrzega jednak, że ich nowa funkcjonalność jest w zasadzie tylko poprawioną wersją opcji list, która istnieje już od kilku lat (czytaj: nie papugujemy Google). Do tej pory była jednak dobrze ukryta w ustawienia prywatności i wymagała czasu na dostosowanie od naszych potrzeb. Obecnie tworzenie list znajomych na Facebooku będzie znacznie prostsze, a automatyzacja tego procesu, to coś czego nie ma nawet Google+.