Facebookiem zajmie się polska prokuratura

Przeciwko Facebookowi skierowane zostały dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na terytorium Polski.

Facebook od dawna oskarżany jest o cenzurę. Wielokrotnie jednak potwierdził, że nie stosuje takich samych zasad dla wszystkich społeczności np. szybko blokując konta obrażające Muzułmanów i nic nie robiąc ze stronami propagującymi nienawiść w stosunku do Chrześcijan. Przykładem jest tutaj reakcja na zgłoszenia osób, które poczuły się urażone wpisami zamieszczanymi na stronie „mistrzostwa świata w szkalowaniu papieża”. Stanowisko Facebooka w tej sprawie było następujące:

"Zapoznaliśmy się z wydarzeniem zgłoszonym przez Ciebie z powodu treści lub symboli propagujących nienawiść, ale nie stwierdziliśmy, by naruszało ono Standardy społeczności."

Oliwy do ognia dolała wypowiedź Pani Sylwii de Weydenthal, która jest „client partnerem” Facebooka na region Europy Środkowo-Wschodniej:

"Rozumiem całkowicie, że taka treść może być dla katolików nieprzyjemna, to jednak Facebook nie ma wiedzy, czy ta opinia jest prawdą czy nie."

Facebook vs. polska prokuratura

Powyższa reakcja Facebooka doczekała się jednak właśnie kontrreakcji ze strony Reduty Dobrego Imienia. Skierowała ona bowiem do prokuratury dwa zawiadomienia, w którym oskarża Facebooka o złamanie polskiego prawa a konkretnie zapisów dotyczących ochrony uczuć religijnych.

Aktualizacja: 02 listopada 2016 11:56

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15 zapowiedział, że poda Facebooka do sądu za zablokowanie mu przez 24 godziny możliwości zamieszczania postów po tym jak zamieścił zdjęcie z białymi flagami i podpisem:

„Ja z rodziną będę, czy się to podoba Facebookowi, czy nie”

Wspomniany post został usunięty przez Facebooka.

Więcej informacji: Twitter