Fachowiec od (re)miksów

Mixman umożliwia komputerowe składanie kompozycji muzycznych. Wystarczy wyobraźnia, dobre chęci i PC...

Kolejny produkt dla każdego. Umożliwia komputerowe składanie kompozycji muzycznych. Wystarczy wyobraźnia, dobre chęci, PC i program, aby móc wejść w rolę nie tylko dyskotekowego DJ, ale także studyjnego realizatora nagrania czy inżyniera dźwięku.

32-bitowy Mixman Studio Pro (MSP)

Fachowiec od (re)miksów
32-bitowy Mixman Studio Pro (MSP) amerykańskiej firmy Mixman Technologies to następca znanego i wielokrotnie nagradzanego za jakość dźwięku i prostotę obsługi Mixman Studio. To jedyny godny rywal najnowszego pakietu Acid firmy Sonic Foundry, wprawdzie nie we wszystkich funkcjach, ale cenowo na pewno: jest niemal 3-krotnie tańszy! Wersja MSP Deluxe zawiera w cenie niecałych 150 USD atrakcyjny zestaw sampli o wartości ponad 80 dolarów.

Jego uniwersalna funkcjonalność sprawia, że zaciera się jakościowa różnica pracy z sekwencerem i samplerami, bowiem obie technologie są w nim intuicyjnie zintegrowane w jeden, wielomodułowy pakiet, zawierający cztery "studia": Remixing Studio, Recording Studio, FX Studio oraz Editing Studio.

Fachowiec od (re)miksów
Remixing Studio - który ma oryginalny, z dwoma gramofonowymi dekami GUI - to serce programu. Do niego wgrywa się i tu cyfrowo opracowuje dźwięk, tzw. ścieżki będące podstawą synchronizowanego składania kompozycji w czasie rzeczywistym (RT). Ścieżka zawiera zwykle linię melodyczną jednego instrumentu (rzadziej kilku) i pozwala na wstawianie plików WAV, przy czym niemal zawsze oddziela się ślad perkusji od ścieżek instrumentów.

Źródłem dźwięku 16 dostępnych w programie ścieżek mogą być nie tylko już istniejące, ale także nowe, dogrywane na bieżąco poprzez kartę dźwiękową partie wokalu lub instrumentu. Do kontroli i sterowania nagraniem służy standardowy moduł Recording Studio. Materiał w postaci plików WAV można łatwo edytować i przetwarzać dzięki bezpośredniej łączności z modułem edycyjnym (Editing Studio) i blokiem FX Studio (DSP), a także dzięki wersji edytora WaveLab Lite. Nie zawiera on wprawdzie opcji efektów ani bloku nagrywania CD-R, ale w zakresie podstawowej edycji będzie przydatny. 256-głosowa polifonia, sprzężone tłumiki zanikania i narastania głośności (cross-fader'y), kwantyzacja, kontrola dynamiki, wysterowywanie wysokości i głośności dźwięku oraz przestrzennej panoramy stereo w czasie rzeczywistym oraz tryb pracy online z zewnętrznym instrumentem to zalety Mixmana. Graficzna edycja ścieżek pozwala na precyzyjne zmiany najdrobniejszych elementów kompozycji.

Do modyfikacji brzmienia w 5 kanałach częstotliwości jest tu cała paleta tortur, które podajemy wg nazw oryginalnych: Filter Sweep, Reverb, Wah-Wah, Flange, Envelope Follower, Destortion, Delay, Time-Strech, Filters (Low-, Mid-, High-Pass and Band), Auto Pan, Pitch Shift oraz Multi-Trigger.

Mixman pozwala zapisać 99 predefiniowanych ustawień korekcji brzmienia.

Fachowiec od (re)miksów
Zapisuje ścieżki w wewnętrznym formacie TRK zawierającym informację jak i kiedy, odgrywa wskazaną ścieżkę, co nie przeszkadza w eksportowaniu końcowego miksu do standardu WAV, internetowego Real Audio czy muzycznego SoundFont.

Na obwodzie płyt czołowych każdego z deków znajduje się 8 aktywnych wskaźników typu radio-button) oznaczających poszczególne ścieżki. Ich włączanie (triggering) można wykonać prosto w czasie rzeczywistym - bezpośrednio z klawiatury PC, z urządzenia MIDI lub z samplera. Ścieżka po załadowaniu jest od razu gotowa do użycia, ponieważ Mixman synchronizuje jej tempo z pozostałymi ścieżkami, a także uwspólnia tonację. Nie trzeba mieć umiejętności czołowych DJ-ów, aby poprawnie mieszać ścieżki w komponowanym nagraniu. Trzeba natomiast mieć spore doświadczenie, by uzyskać ciekawe barwy, dobrze brzmiącą polifonię i rozpoznawalne, dance'owe tempo.

Najpoważniejsze wytwórnie płytowe wydają podrasowywane Mixmanem i uzupełnione plikami TRK albumy z muzyką dance, czego przykładem może być ostatni, topowy album "Sly-FiŢ Dave Stewarta (ex-Eurythmics). Powstają też bogate biblioteki Mixman SOUNDISC (obecnie 13 tytułów) opracowane przez znanych artystów, takich jak K-Class, Skinny Puppy, DJ Dougal, George Clinton, Love to Infinity czy Heaven 17. Jest więc z czego wybierać, ale nie należy zapominać o konsekwencjach naruszania praw autorskich.