"Fair Use for Windows Media" - sposobem na DRM?

Za pośrednictwem jednego z internetowych forów dyskusyjnych, Doom9.org, bliżej nieznany użytkownik udostępnił do pobrania aplikację o nazwie FairUse4WM, której przeznaczeniem jest - zgodnie z opisem - "umożliwianie użytkownikom korzystania z przysługujących im praw do nabywanych [przez Internet - red.] plików multimedialnych".

Innymi słowy, program może umożliwiać obchodzenie systemu cyfrowych zabezpieczeń Microsoftu, DRM 10 i 11, stosowanego do ochrony plików Windows Media Audio i Video przed nielegalnym kopiowaniem. Nie budzi wątpliwości fakt, że złamanie zabezpieczeń DRM mogłoby niekorzystnie odbić się na kondycji internetowych sklepów oferujących materiały multimedialne (muzykę, filmy). Np. użytkownik serwisu Napster, po uiszczeniu odpowiedniej miesięcznej opłaty za subskrypcję, może pobierać dowolne ilości muzyki. Jeśli nie opłaci subskrypcji w terminie, zaimplementowany w nabytych przez niego plikach system DRM uniemożliwia mu korzystanie z nich. Za pomocą programów takich jak Fairuse4wm teoretycznie można by usunąć taką "przeszkodę" i do woli korzystać z ulubionych nagrań.

Analitycy są jednak ostrożni w komentarzach. Mark Mulligan z firmy badawczej Jupiter Research mówi: "Za każdym razem, gdy opracowywana jest nowa technologia, znajdą się hakerzy próbujący ją 'złamać'. Sądzę, że Microsoft przedsięweźmie odpowiednie kroki, aby wyeliminować lukę [w systemach DRM, którą najprawdopodobniej wykorzystuje Fairuse4wm - red.]." Poza tym, jeśli już ktoś jest zdeterminowany, aby zaopatrywać się w muzykę z nielegalnych źródeł, może znaleźć znacznie łatwiejsze na to sposoby, jak chociażby sieci P2P, uważa Mulligan.

Więcej informacji: Forum Doom9.org


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: