Fajerwerki w studiu marzeń

Dreamweaver 4 Fireworks 4 Studio to propozycja dla projektantów witryn WWW, którzy sami przygotowują także oprawę graficzną tworzonych przez siebie stron internetowych.

Pewnie tak jak większość projektantów WWW, nie masz komfortu współpracy z oddzielnym działem graficznym, który przygotowuje dla ciebie grafiki, ale przed wprowadzeniem obrazków do stron WWW musisz je tworzyć sam. Właśnie z myślą o kimś takim Macromedia połączyła swoje narzędzia graficzne i sieciowe w zintegrowany pakiet Dreamweaver 4 Fireworks 4 Studio. Wiązana oferta Macromedii pozwala tańszym kosztem korzystać z programów Fireworks 4 i Dreamweaver 4 oraz wygodniej przechodzić z roli grafika do zadań projektanta WWW, oszczędzając czas na przemieszczaniu obrazków i dokumentów HTML pomiędzy aplikacjami.

Flash w Fireworks 4

Wiele nowych funkcji wersji 4 edytora graficznego Fireworks zostało zaprojektowanych z myślą o maksymalnym zredukowaniu potrzeby korzystania z innych programów w czasie przygotowywania grafik WWW, nawet tych oferowanych przez Macromedię. Wraz z nową opcją 'Live Animation' można np. tworzyć proste animacje, które wcześniej wymagały pomocy edytora Macromedia Flash. Teraz po zaznaczeniu obiektu możliwe jest ustalenie parametrów skalowania, zanikania i obrotów animacji oraz ustalenie długości trwania poszczególnych klatek. Fireworks 4 umożliwia także przeprowadzanie 'tweeningu' (automatycznego tworzenia wektorowych animacji), a ścieżka animacji pojawia się w dokumencie w postaci prostej linii z szeregiem punktów reprezentujących klatki filmu - można teraz przesuwać końcowe punkty linii i pozycjonować animację, choć niemożliwe jest stworzenie zakrzywionej ścieżki przesuwając punkty środkowe.

Również bez pomocy Flasha można tworzyć w Fireworks 4 przyciski typu 'rollover' (po najechaniu kursorem myszy grafika przycisku zmienia się) i to znacznie prościej niż w poprzednich wersjach - zbijający często z tropu proces tworzenia plastrów, warstw i nowych klatek został zastąpiony nową funkcją 'Drag and Drop Rollover' pozwalającą rozpocząć tworzenie przycisku od przeciągnięcia na obiekt docelowy uchwytu zachowania (behaviors handle), który posiada teraz każdy plaster. W pojawiającym się oknie dialogowym 'Swap Image' można przypisywać teraz warstwę dla innego stanu 'rollover', a plastry dołączone poprzez zachowania do innych plastrów, w widoku 'Web Layer' są połączone niebieskimi liniami.

Nowy 'Pop Up Menu Editor' oferowany przez Fireworks4 to prosty asystent, który krok po kroku prowadzi przez proces tworzenia menu nawigacyjnego typu 'pop up' - bez konieczności pracy z kodem JavaScript. Teksty i adresy URL wpisuje się w odpowiednie pola wyborów pozycji menu 'pop up' (teksty tworzone są w HTML, tak więc można je łatwo edytować w Dreamweaverze) oraz określa kolor i styl grafiki mającej pojawiać jako tło menu. Istnieje także opcja tworzenia menu hierarchicznego czyli z 'wcięciami' przy wybranych pozycjach.

Menu typu pop up wykonane w DHTML ładują się szybko i usprawniają nawigację witryny, ale są uciążliwe w kodowaniu. Narzędzie Pop Up Menu Editor oferowane przez Fireworks 4 bezboleśnie prowadzi przez wszystkie etapy operacji.

Menu typu pop up wykonane w DHTML ładują się szybko i usprawniają nawigację witryny, ale są uciążliwe w kodowaniu. Narzędzie Pop Up Menu Editor oferowane przez Fireworks 4 bezboleśnie prowadzi przez wszystkie etapy operacji.

Jedną z najbardziej pożytecznych z nowych funkcji Fireworks 4 jest selektywna kompresja JPEG, która umożliwia skompresowanie maskowanej porcji obrazu bardziej lub mniej od pozostałej części. Doskonale nadaje się to do redukowania rozmiarów plików z jednoczesnym zachowaniem przejrzystości istotnych partii obrazu. Poprawie uległa także kompatybilność programu z Adobe Photoshop, którego pliki można teraz otwierać i zapisywać w Fireworks 4 wraz z poprawnie przeniesionymi warstwami i maskami.

Edytor WWW utkany z marzeń

Prawdopodobnie pierwszą zauważalną zmianą w najnowszym Dreamweaverze jest dodanie paska narzędzi do górnej części okna dokumentu gdzie można zmienić tytuł dokumentu, obejrzeć go w przeglądarce internetowej lub wysłać na serwer za pomocą FTP. Od czasu pojawienia się aplikacji, twórcy Dreamweavera eksperymentują z różnymi sposobami jednoczesnego wyświetlania wyglądu strony oraz tworzącego ją kodu. Poprzednie wersje programu wymagały przełączania się pomiędzy trybem wizualnym i 'kodowym' lub otwarcia osobnego okna do wyświetlania kodu. Nowy widok 'Code and Design' oferowany przez Dreamweavera 4 i dostępny z paska narzędzi dokumentu dzieli okno na dwa panele: z kodem HTML w górnej części oraz graficznym widokiem projektu poniżej - zaznaczenie pozycji w jednym widoku podświetla odpowiadający jej element w drugim. Pozostawiono oczywiście możliwość wyświetlania jedynie kodu HTML, która rozbudowana została poza tym o kolorowanie składni i możliwość wprowadzania wcięć.