Fala (cyber)zbrodni w 2008 r.

Niektórzy eksperci ds. komputerowego bezpieczeństwa szacują, że iPhone w nadchodzącym 2008 r. stanie się głównym obiektem ataków cyberprzestępców.

Rok 2007 stał pod znakiem exploitów wykorzystujących luki w przeglądarkach, kradzieży danych, spyware'u i robaka Storm. Rok 2008 będzie czasem ataków wymierzonych w iPhone'a, chińskich hakerów i spamu w sieciach P2P. Tego zdania są przedstawiciele firmy Arbor Networks.

Pracownicy spółki przekonują, że "wojna" koncernu Apple z użytkownikami toczona wokół kwestii odblokowania urządzenia przyciągnęła uwagę cyberprzestępców. Przypuszczają oni m.in., że w przyszłym roku nastąpi eskalacja ataków polegających na dołączaniu oprogramowania malware do danych lub plików graficznych. Te zaś z kolei, otwarte w przeglądarce internetowej iPhone'a (Safari) spowodują jego zainfekowanie.

Firma ostrzega również przed wzrostem zagrożenia ze strony cybeprzestępców z Chin. Wnioski te oparto na gwałtownie rosnącej liczbie ataków wymierzonych w oprogramowanie chińskojęzyczne, co odzwierciedla zarówno sukcesy komputeryzacji tego kraju jak i coraz lepszą organizację cybeprzestępczej mafii (przed chińskimi hakerami ostrzegał również szef brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa).

Więcej informacji