Fala dociera do IT

Kryzys gospodarczy odbije się wyraźnie na branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej. O wzrosty na największych rynkach regionu - Polski, Ukrainy i Rosji - w 2009 roku będzie bardzo trudno - stwierdzają analitycy PMR.

Jak ocenia firma badawcza PMR, w ciągu najbliższych dwóch lat rynki IT w krajach Europy Środkowej czeka bardzo wyhamowanie dynamicznych wzrostów z poprzednich latach, a nawet spadek wartości. W branżę IT uderzą m.in. oszczędności inwestycyjne sektora finansowego. W ocenie PMR w 2009 r. łączna wartość trzech największych rynków IT w regionie - w Polsce, na Ukrainie i w Rosji - spadnie o 10,5%, do ok. 22 mld euro.

Jeszcze rośniemy

Według PMR, najbardziej prawdopodobny dla polskiego rynku IT scenariusz zakłada minimalny, jednocyfrowy wzrost wartości rynku w kolejnych dwóch latach. Przy tworzeniu najnowszych oszacowań dla rynku IT, PMR oparł się na prognozie wzrostu PKB na poziomie 3% rocznie. O ile więc prognoza z czerwca ub. roku zakładała wzrost rynku IT w 2009 r. o 14,7%, to obecnie za najbardziej prawdopodobny przyjmuje się wzrost rzędu 1,2%. Większość dużych firm IT, głównie dostawców oprogramowania i usług IT, deklaruje, że nie odczuło jeszcze skutków spowolnienia gospodarczego w Polsce i spodziewa się dobrych wyników. Bardziej ostrożni są natomiast dystrybutorzy sprzętu. Jak ocenia PMR, 2009 rok będzie dla dostawców sprzętu okresem minimalizacji strat. W czasie kryzysu wydłużą się cykle wymiany sprzętu, wzrośnie także popularność technologii energooszczędnych i wirtualizacyjnych.

Ostre hamowanie na Wschodzie

W najgorszej sytuacji są firmy IT na Ukrainie. Kraj ten odczuwa skutki recesji najmocniej w regionie, od początku 2009 roku prognozy dynamiki PKB zmieniły się ze wzrostu o ok. 0,5% do spadku nawet o 15%. Prognoza z czerwca ub. roku zakładała wzrost rynku IT w 2008 r. na poziomie 31,5% i 26,5% w 2009 roku. Tymczasem wyniósł on 6,5% w 2008 r., zaś atualna prognoza na 2009 rok zakłada, że wartość rynku IT na Ukrainie może obniżyć się o 29%, o ile spadek PKB wyniesie od 10% do 15%. "Opinie największych firm IT na Ukrainie ankietowanych przez PMR na początku tego roku dzielą się na okres przed i po wyraźnym załamaniu rynku w czwartym kwartale ub. roku. Sprzedaż niektórych dostawców, szczególnie dystrybutorów sprzętu IT, spadła wówczas rok do roku nawet o połowę, podczas gdy zazwyczaj był to okres rekordowych wyników" - komentuje Paweł Olszynka, kierownik działu analiz rynku telekomunikacyjnego i IT.

W 2009 roku zmniejszy się także największy w regionie rynek rosyjski. Według PMR w 2009 roku straci on 14% wartości. Prognozy z czerwca ub. roku zakładały ponad 13-proc. wzrost. Spadek popytu będzie szczególnie silnie odczuwalny przez producentów i dystrybutorów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: