Fałszywe aukcje - policja zatrzymuje kolejnych oszustów

Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej rozbili grupę przestępczą oszukującą klientów na znanym portalu aukcyjnym. Z kolei kryminalni z Nowej soli zatrzymali 28-letniego mężczyznę oferującego nieistniejące telefony komórkowe oraz aparaty fotograficzne.

Ostatnie dni to kilka dużych sukcesów polskiej policji w zwalczaniu przestępczości internetowej. Funkcjonariusze z Olsztyna rozbili grupę przestępczą działającą w Sieci. W jej skład wchodziło siedmiu mężczyzn w wieku od 18 do 21 lat.

Członkowie grupy przekonywali innych użytkowników portalu do wystawiania w ich imieniu przedmiotów, w których posiadaniu sprawcy w rzeczywistości nigdy nie byli. Oszuści sprzedawali, po atrakcyjnych cenach, telefony komórkowe oraz konsole do gier komputerowych. W ofercie znajdowały się również wirtualne pieniądze wykorzystywane w grach internetowych.

Sprawa ma zasięg ogólnopolski. Policjanci ustalili, że na terenie całego kraju oszukanych zostało, co najmniej 40 osób (na łączną kwotę około 40 tysięcy złotych). Oszuści zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczali na swoje potrzeby m.in. drogie ubrania, telefony komórkowe oraz imprezy.

Z kolei policjanci z Nowej Soli zatrzymali 28-latka, który na portalu internetowym oferował nieistniejące telefony oraz aparaty fotograficzne. Mężczyzna bardzo dobrze przygotował się do swojej przestępczej działalności. Najpierw przez długi czas legalnie sprzedawał przedmioty w Internecie. Następnie, po otrzymaniu około tysiąca pozytywnych komentarzy, zaczął wystawiać nieistniejące produkty.

Oszust przyjmował wpłaty, jednak nie realizował zamówień. Mężczyzna oszukał w ten sposób co najmniej 30 osób na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obydwie sprawy mają charakter rozwojowy. Sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: