Fałszywy antywirus imituje aktualizację Microsoftu

Scam nabiera użytkowników spodziewających się oficjalnej aktualizacji bezpieczeństwa od Microsoftu. Zamiast uaktualnienia, użytkownik dostaje wirus. Przed fałszywą aktualizacją ostrzega Sophos.

Na ekranie "pechowych" komputerów, ukaże się dokładna kopia oficjalnej strony Microsoft Update. Podstawowa różnica polega na tym, że wirus pojawia się także na przeglądarce Firefox. Tymczasem aktualizować system można tylko za pośrednictwem Internet Explorera.

Zdaniem specjalistów z Sophos, ataki poprzez fałszywe , stają się coraz bardziej wyrafinowane i wyglądają na tyle profesjonalnie, że są w stanie przekonać coraz większą liczbę użytkowników Windowsa. Wykorzystanie wysokiej jakości grafik i zaawansowanych interfejsów oznacza, że na scam może się nabrać wiele osób.

Przedstawiciele firmy Sophos wskazują na to, że hakerzy coraz częściej sięgają po rozmaite sztuczki socjotechniczne. Wskutek czego istnieje ryzyko, że użytkownicy przestraszeni spreparowanymi komunikatami o zagrożeniach zdecydują się przekazać pieniądze oszustom na rozwiązywanie problemów, które nigdy nie miały miejsca.