Fałszywy antywirus ze wsparciem technicznym

W celu zwiększenia sprzedaży, dostawcy fałszywego antywirusa znanego pod nazwą Live PC Care oferują swoim ofiarom także wsparcie techniczne.

Według specjalistów Symantec, z chwilą zainstalowania wersji próbnej tego programu pojawia się ekran informujący o rzekomym zainfekowaniu maszyny różnymi typami kodów złośliwych. Jest to typowe działanie tego rodzaju fałszywych antywirusów. Jednak wyjątkowe jest to, że ta bezpłatna wersja próbna Live PC Care zawiera duży przycisk "online support". Klikniecie na tym przycisku łączy ofiarę z agentem, który za pośrednictwem komunikatora ma odpowiadać za pytania dotyczące produktu.

Jednak, według specjalistów Symantec, agent nie jest żadnym automatycznym skryptem, ale żywą osobą. Takie podejście lepiej legitymuje program, ponieważ ofiara skłonna jest uwierzyć, że jeżeli istnieje "żywe" wsparcie techniczne, to produkt musi być prawdziwy.

W rzeczywistości wsparcie to nie zapewnia zbyt wielkiej pomocy. Zespół wspierający po prostu stara się namówić ofiarę do wydania kilkudziesięciu dolarów na ten produkt.

To nie jest pierwszy przypadek, kiedy fałszywy produkt ochronny jest wspierany ofertą wsparcia technicznego. Inna firma - Innovative Marketing - zapewnia nawet call center wspierający jej produkty ochronne, w tym m.in. program o nazwie WiFixer. Według ekspertów od bezpieczeństwa, "specjaliści" wsparcia technicznego Innovative Marketing działają w ten sam sposób jak wparcie techniczne Live PC Care - próbują przekonać potencjalnych użytkowników, że kupują pełnowartościowy produkt.

Fałszywe produkty antywirusowe mogą czasami obniżać poziom bezpieczeństwa komputera ofiary, oferując fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w rzeczywistości nie chronią komputer przed najnowszymi zagrożeniami.

Fałszywe antywirusy stały się plagą w ubiegłym roku. Są one często instalowane za pośrednictwem wyskakujących okienek, które informują o rzekomych nieprawidłowościach w komputerze ofiary. Symantec wyśledził 43 miliony prób instalacji fałszywych antywirusów między lipcem roku 2008 i lipcem roku 2009.