Fani "High School Musical" celem ataków cyberprzestępców

Przedstawiciele firmy Panda Security ostrzegają przed nowym zagrożeniem. Tym razem na ataki narażeni są fani filmu "High School Musical", cieszącego się dużą popularnością wśród dzieci i nastolatków. Sieciowi przestępcy starają się dostarczyć im szkodliwe oprogramowanie pod przykrywką materiałów multimedialnych związanych z filmem.

Specjaliści z PandaLabs, laboratorium firmy Panda Security odpowiedzialnego za wykrywanie i analizę złośliwego oprogramowania, poinformowali o kolejnym zagrożeniu czyhającym na Internautów. Na celowniku cyberprzestępców znaleźli się fani filmu "High School Musical", cieszącego się uznaniem dzieci i nastolatków. Warto dodać, iż 24 października 2008 roku na ekrany kin trafiła jego kolejna odsłona - "High School Musical 3: Ostatnia klasa".

Poszukując dodatkowych materiałów związanych z filmem, takich jak piosenki i klipy wideo, użytkownicy Internetu mogą natknąć się na pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie. Są one rozpowszechniane między innymi za pośrednictwem sieci P2P. Próba uruchomienia tego typu pliku w celu wysłuchania piosenki lub obejrzenia filmu kończy się zainfekowaniem komputera. Niektóre zagrożenia mogą podczas uruchamiania wyświetlać obrazy związane z filmem, w celu uśpienia czujności Internautów.

Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska, oceniając nowe zagrożenie powiedział: "Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ogromne zainteresowanie filmem. Pod przykrywką znanych z musicalu utworów i filmów przemycają stworzone przez siebie złośliwe kody. Dodatkowe niebezpieczeństwo tkwi w tym, że znaczną część fanów popularnego musicalu stanowią osoby bardzo młode, które są szczególnie podatne na zagrożenia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci i młodzieży na temat zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu".

PandaLabs zaleca zachowanie ostrożności podczas pobierania plików, a w szczególności sprawdzanie ich rozszerzeń. Większość szkodliwych plików ma rozszerzenie "exe", które stosunkowo rzadko jest związane z materiałami audio i wideo.