Faststone Image Viewer 4.5 - przeglądaj i edytuj swoje zdjęcia

Systemowa przeglądarka plików graficznych sprawdza się, gdy tylko oglądasz zdjęcia. Jeżeli oczekujesz od niej czegoś więcej, zawiedziesz się. Osoby poszukujące możliwości zapisu zrzutów ekranowych, hurtowej obróbki i konwersji plików graficznych czy podstawowych narzędzi edycyjnych będą na pewno zadowolone z Faststone Image Viewera.

Werdykt PC Worlda

Faststone Image Viewer 4.5

Faststone Image Viewer 4.5 to bardzo dobra i szybka przeglądarka grafiki. Rozbudowane funkcje dodatkowe oraz możliwość zapisu różnego rodzaju zrzutów powoduje, że program przyda się każdemu.

Zalety:

  • funkcje edycji zdjęć
  • rozbudowane możliwości konfiguracji
  • rozbudowane opcje hurtowej konwersji

Wady:

  • mało nowoczesne i czytelne menu oraz przyciski narzędzi

Polecamy:

Zobacz także:

Więcej informacji:

Do pobrania:

Faststone Image Viewer 4.5 to rozbudowana, bezpłatna przeglądarka plików graficznych. Bogactwo opcji i funkcji dodatkowych czyni z niego atrakcyjny zamiennik narzędzi systemowych wykraczający daleko poza funkcję wyświetlania obrazów. Program może posłużyć również jako prosty edytor oraz konwerter formatów.

Głównym zadaniem Faststone Image Viewera jest przeglądanie i wyświetlanie plików graficznych zapisanych na twardym dysku. Dobrze opracowany interfejs pozwala przeglądać miniatury oraz wyświetlać podgląd wybranych plików. Zarówno rozmiar miniatur, jak i okna podglądu można dopasowywać do własnych wymagań. Do wyboru jest także podgląd w całym oknie bądź pełnoekranowy. Image Viewer może także posłużyć, jako narzędzie do zapisu zrzutów ekranowych. Kopiuje pojedyncze okna, wybrane, dowolnych kształtów obszary i całe ekrany. Jeżeli jednak włączony jest widok miniatur, korzystanie z tej funkcji jest nieco kłopotliwe. Program umożliwia dostęp do metadanych EXIFF plików graficznych.

Faststone Image Viewer bez problemu radzi sobie z licznymi formatami graficznymi. Obsługuje między innymi takie formaty, jak BMP, JPEG, TIFF, PNG, animowane GIFy, PSD czy EPS. CUR, ICO, WMF i EPS przeznaczone są jedynie do odczytu. Za jego pomocą można zapisywać za to PDFy. Docenianą przez wielu użytkowników funkcją jest możliwość otwierania plików RAW z różnych aparatów cyfrowych. Wśród nich znalazły się między innymi standardy CRW, CR2, ORF, SRF, ARW, SR2, RW2 takich producentów aparatów jak Panasonic, Olympus, Sony czy Nikon. Jeżeli jakiegoś pliku nie można obsłużyć, z poziomu Viewera wywołasz automatycznie narzędzie zewnętrzne - edytor graficzny czy odtwarzacz multimedialny. Zgromadzone w aplikacji zasoby można sortować pod względem typów, nazw, rozmiarów czy dat stworzenia.

Raj retuszera

Przeglądarka oferuje użytkownikowi wiele różnych narzędzi korekcyjnych i filtrów graficznych. Za pomocą Faststone usuniesz efekt czerwonych oczu, dodasz sepię, ramki, poprawisz kolorystykę i oświetlenie zdjęcia, zmodyfikujesz krzywe kolorów i uzyskasz dostęp do histogramu. Zdjęcia można opatrywać komentarzami, dodawać do nich znaki wodne. Doskonale sprawują się funkcje zmiany rozmiaru i rozdzielczości. Generują one kopie doskonałej jakości. Z mechanizmu tego korzysta także lupa pozwalająca przeglądać szczegóły grafik w oknie podglądu. Na uwagę zasługuje generator tapet oraz funkcja tworzenia pokazów slajdów z biblioteką ponad 150 przejść. Pracę z programem ułatwia integracja z menu systemowym i obsługa dwóch monitorów.

Faststone Image Viewer ma rozbudowane narzędzia do hurtowej obróbki plików. Za ich pomocą w wygodny sposób zmienisz nazwy wielu plików jednocześnie, zmienisz ich rozdzielczość i rozmiary. Zmodyfikujesz kolorystykę, dodasz napisy bądź znaki wodne, przytniesz i opatrzysz ramkami.

W najnowszej wersji Faststone Image Viewera rozbudowano funkcje służące do edycji i modyfikacji zdjęć. Za pomocą aplikacji możesz teraz zmieniać oświetlenie zaznaczonych fragmentów fotografii modyfikując podświetlenia oraz półtony. Podobne funkcje pozwalają na dostosowywanie kolorystyki. Dostępna jest regulacja poziomów oraz narzędzie do korekty krzywych. Poprawiono błędy występujące podczas drukowania wybranych obrazów oraz przesyłania ich za pomocą poczty elektronicznej.

Faststone Image Viewer dostępny jest w polskiej wersji językowej. Bezpłatna licencja pozwala korzystać z niego w warunkach domowych, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Program źle współpracuje z zabezpieczeniami Visty w trakcie instalacji z Internetu.