Fatal Frame - powrót genialnego horroru?

Fatal Frame lub Project Zero (europejska nazwa) to już legenda. Niesamowity horror utrzymany w konwencji japońskiego kina grozy stał się dla wielu graczy kwintesencją gatunku survival-horror. Nic dziwnego, że informacja o "nowej części" wywołała tyle zamieszania.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy powrót Fatal Frame. Na konsolę Wii pojawiła się swego czasu nowa odsłona i trzeba przyznać, że była całkiem udana. Jednak jak to często bywa nie opuściła ona granic Kraju Kwitnącej Wiśni. Szkoda... Wróćmy jednak do najnowszej części.

Niestety nie jest to pełnoprawna kontynuacja. Jak podaje Famitsu projekt ma być swoistym spin-offem serii, a jego platformą docelową jest Nintendo 3DS. W Shinrei Shashin (czyli Spirit Photo) główną atrakcją będzie robienie zdjęć zjawom przy użyciu wbudowanej w konsolkę kamery. Nie wiem jak wam, ale mi ten pomysł nie całkiem się podoba. Już po samym założeniu można spekulować, że gra będzie skierowana raczej na rynek japoński.

Fatal Frame - powrót genialnego horroru?

Fatal Frame II: Crimson Butterfly

Interesujący jest za to tajemniczy dodatek "AR Notebook", którego pełne zastosowanie nadal pozostaje niewiadomą. Strzępki informacji mówią jednak, że w grze pojawią się zupełnie nowe tryby rozgrywki. Pierwszym jest AR Story: Zero: Purple Diary, który opowiada o dziewczynce ze świata duchów. Gracz będzie zmuszony z nią współpracować, co przekłada się na rozwiązywanie przeróżnych zagadek tytułowego "purpurowego notesu". Prawdopodobnie właśnie tu przyda nam się "AR Notebook".

"Horror Notebook", który w odróżnieniu od poprzednika jest po prostu zestawem różnych mini-gier. Ostatnią, całkiem interesującą atrakcją jest "Ghost Camera" - czyli po prostu pstrykanie fotek i późniejsza ich obróbka. W jakim zakresie? Nie wiadomo, ale sam pomysł wydaje się przedni.

Co myślicie o takim Fatal Frame? Ja czuję rozczarowanie, ale kto wie, być może jeśli wyniki sprzedaży będą zadowalające w końcu doczekamy się pełnoprawnej kontynuacji w przyszłości. Tego właśnie nam wszystkim życzę. Na pocieszenie zapraszam do klimatycznego trailera z drugiej części gry.