Favicon.ico - oryginalne ikonki dla paska adresów

Gdy otwiera się stronę internetową, bardzo często po lewej stronie paska adresu pojawia się symbolizująca ją ikonka (wyświetlana także przy jej nazwie w pasku zakładek). Jest to "favicon".

Określenie favicon to połączenia dwóch angielskich słów - "favourite" (ulubione) oraz "icon" (ikonka). Tego typu grafika ma niewielkie rozmiary - najczęściej 16x16 lub 32x32 piksele. Pełni ona nie tylko rolę ozdobnika danej witryny, ale może mieć również wpływ na jej pozycjonowanie - przeglądarki (a właściwie roboty przeszukujące) zwracają na nią uwagę podczas swoich poszukiwań. Trzeba także pamiętać, że różne systemy wymagają różnych favicon i np. 32x32 to optymalny rozmiar dla Safari na Mac OS X. Dobry webmaster powinien przygotować ikonki w kilku różnych rozmiarach, uwzględniając także mobilne systemy operacyjne i odpowiednio je zapisać, np. favicon-32×32.png, favicon-16×16.png.

Favicon & App Icon Generator (foto: własne)

Favicon & App Icon Generator (foto: własne)

W przygotowaniu różnego rodzaju ikonek pomóc mogą liczne generatory online, dostępne w każdej chwili. Warte uwagi to Real Favicon Generator oraz Favicon & App Icon Generator. Przygotowują one od razu zestaw ikonek o różnych rozmiarach, co zaoszczędza sporo czasu. Umieszcza się je w katalogu głównym strony.