Faza z odtwarzaczem MP3

Masz przenośny odtwarzacz MP3? Ile godzin dziennie spędzasz ze słuchawkami na uszach, z tymi samymi utworami lecącymi w tle? Zdarzało Ci się "słyszeć" muzykę wewnątrz głowy nawet po jej wyłączeniu? Gratulacje, doktor Victor Aziz z radością powitałby Cię w swoim gabinecie.

Zdaniem brytyjskiego psychiatry, doktora Victora Aziza, wielogodzinne słuchanie tych samych utworów wywołuje efekt podobny do mantrowania, czyli prowadzi do halucynacji. Ściągnięcie słuchawek zwykle w niczym nie pomaga - pacjenci dalej słyszą grającą muzykę. Jednak nie jest to zwykłe nucenie "w głowie", które może zostać w każdej chwili przerwane, lecz raczej nękająca melodia, uniemożliwiająca skupienie się i powodująca problemy z usypianiem.

Za jednego z głównych winowajców halucynacji Aziz uznał iPoda, który nie dość, że jest bardzo popularny, to dodatkowo pozwala na ciągłe odsłuchiwanie tych samych, ulubionych kawałków.

Co ciekawe, wyrzucenie z głowy natarczywych dźwięków może być łatwiejsze niż się ludziom zdaje - czasem zamiast lekarstw wystarczy... włączenie radia.


Zobacz również