Federalna Komisja Łączności walczy z połączeniami typu SPAM

Amerykanie walczą z natrętnymi, zautomatyzowanymi systemami telemarketingowymi.

Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych sprzeciwia się telemarketerom. W 2018 roku FCC chciała, aby operatorzy komórkowi na terenie Stanów Zjednoczonych wdrożyli protokół SHAKEN/STIR do końca 2019 roku. Wielu dostawców usług telefonii komórkowej, jak AT&T, T-Mobile czy Verizon posiadają już odpowiednie rozwiązania. Niestety połączenia będące spamem nadal są powszechnym problemem nie tylko w Stanach, ale i na całym świecie.

Federalna Komisja Łączności walczy z połączeniami typu SPAM

Źródło: greenbot.com

W lutym ubiegłego roku Federalna Komisja Łączności obiecywała interwencję regulacyjną w sprawie zwalczania uciążliwych połączeń. Rozwiązanie miało zostać wdrożone maksymalnie w 2020 roku. Nowe przepisy wydają się być próbą dotrzymania złożonej wcześniej obietnicy.

Zobacz również:

  • Nie możesz się dodzwonić? Oto, jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer

Przewodniczący FCC - Ajit Pai powiedział "Oczywiste jest, że FCC musi podjąć działania w celu pobudzenia powszechnego wdrożenia tej ważnej technologii."

Najnowsze zasady mają zobowiązywać operatorów telefonii komórkowej do utworzenia specjalnej sieci uwierzytelniania połączeń. Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych już wcześniej rekomendowała stworzenie takich rozwiązań. Komisja przyjęła w czerwcu ubiegłego roku przepisy, które zezwalają operatorom sieci komórkowej na domyślne blokowanie numerów, które odpowiadają za połączenia typu SPAM.

Niestety nie wszystko zależy od samych operatorów. Protokoły SHAKEN/STIR zostały zaimplementowane u niektórych dostawców sieci komórkowej na terenie Stanów Zjednoczonych już w październiku ubiegłego roku. Nie wszyscy producenci urządzeń elektronicznych z Apple na czele zaktualizowali oprogramowanie układowe swoich urządzeń. iOS 13 posiada co prawda możliwość odebrania sygnału SHAKEN/STIR, ale nie wyświetla komunikatu wskazującego, że nadchodzące połączenie może być spamem. Apple udostępnia tylko możliwość wyciszenia połączeń spoza listy kontaktów, ale jest to pożyteczne rozwiązanie jedynie dla dzieci.

FCC ma zagłosować nad nowymi przepisami jeszcze w tym miesiącu. Mogą one zmusić operatorów i producentów sprzętu do przyśpieszenia prac nad systemem antyspamowym.

Źródło: techspot.com