Fedora 10

W zaledwie pół roku od momentu premiery Fedory 9 udostępniona została najnowsza, już dziesiąta wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, która według twórców ma być kamieniem milowym w rozwoju systemu. Czy tak naprawdę jest? Przyjrzeliśmy się Fedorze 10 i musimy powiedzieć, że zapowiedzi nie odbiegają od rzeczywistości.

W zaledwie pół roku od momentu premiery Fedory 9 udostępniona została najnowsza, już dziesiąta wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, która według twórców ma być kamieniem milowym w rozwoju systemu. Czy tak naprawdę jest? Przyjrzeliśmy się Fedorze 10 i musimy powiedzieć, że zapowiedzi nie odbiegają od rzeczywistości.

Fedora 10

Informacje:http://www.fedoraproject.org Cena: bezpłatny

Pierwsze zmiany dostrzec można już podczas instalacji, choć w tym wypadku trzeba posiadać wprawione oko lub... po prostu być specjalistą IT, gdyż nowości z zakresu instalacji są skierowane głównie do nich. Anaconda - domyślny instalator od teraz korzysta z D-bus oraz obsługuje system plików XFS, który został stworzony z myślą o dużych woluminach. Dodano także obsługę opóźnień alokacji plików na systemie plików ext4. Pojawił się nowy bootloader graficzny - Plymouth, który zastąpił leciwy RHGB. Znacznemu przyspieszeniu uległo wykonywanie skryptów startowych. Kolejną nowością jest implementacja narzędzia First Aid Kit pozwalającego na automatyczne odzyskiwanie systemu po wystąpieniu awarii. W Fedorze 10 zaimplementowano model infrastruktury AMQP, który pozwala budować bardziej skalowalne aplikacje.

Fedora 10

Fedora 10

Fedora 10 korzysta z najnowszych wersji środowisk graficznych: KDE 4.1.2 oraz Gnome 2.24. Domyślnym schematem graficznym jest Solar. Ciekawie prezentuje się dystrybucja na płytce DVD. Zintegrowano z nią m.in. pakiet biurowy OpenOffice.org 3.0 i środowisko SUGAR, które znamy z projektu One Laptop Per Child.

Nowa odsłona Fedory oparta została o niestabilną wersję jądra oznaczoną numerem 2.6.27, która m.in. oferuje wsparcie dla parawirtualizacji (nie trzeba instalować kilku różnych jąder) czy mechanizmu obsługi kilku procesorów SMP. Menedżera RPM zaktualizowano do wersji 4.6, dzięki czemu możesz w tym samym czasie instalować ten sam pakiet dla różnych architektur. Kilku usprawnień doczekał się serwer graficzny X.org, który został odciążony od aktywowania trybu graficznego. Wprowadzono nowy sterowniki dla urządzeń wyjścia - xf86-input-evdev, który pozwala podłączać nowe urządzenia peryferyjne i ich konfigurowanie bez potrzeby restartowania systemu.

Zastosowanie NetworkManagera pozwala szybko wprowadzić ustawienia dla interfejsów sieciowych. Z jego pomocą skonfigurujesz teraz połączenie bezprzewodowe, także Ad Hoc. Dodano nowe narzędzie pozwalające wykonać proces audytu bezpieczeństwa i monitorować system wykrywania zagrożeń sieciowych - secTool. Znacznie zwiększono wydajność PulseAudio. Osiągnięto to dzięki przepisaniu części związanej z plannerem audio.

Dużo nowości wprowadzono z myślą o wirtualizacji. Postawiono głównie na lepszą współpracę narzędzi wirtualizacyjnych z SELinuksem, usprawniono zarządzanie dyskami wirtualnych maszyn, możesz teraz lepiej administrować zarówno woluminami lokalnymi, jak i zdalnymi. Fedora 10 wprowadza także możliwość instalacji zdalnej na maszynie wirtualnej. Wykorzystując narzędzie virtManager możesz zdalnie przydzielać logiczne woluminy LVM jak również partycje na fizycznych dyskach twardych.

Usprawniono obsługę sprzętu. Pokaźna liczba sterowników dla nowych urządzeń sprawia, że wykrywanie sprzętu i jego konfiguracja są jeszcze prostsze. Udoskonalono obsługę kamer internetowych, urządzeń korzystających z portu podczerwieni czy drukarek. Standardowo jednak zespół odpowiedzialny za rozwój Fedory nie przedstawił listy certyfikowanego sprzętu HCL (Hardware Compatybility List). Wcale to zresztą nie dziwi - opracowanie tak pokaźnej dokumentacji zajęłoby małej grupie osób rozwijającej Fedorę dużą ilość czasu.

Ciekawostką jest możliwość zdalnego przeszukiwania zewnętrznych repozytoriów w poszukiwaniu kodeków wymaganych przez GStreamera. Po instalacji RPMFusion odtwarzacz, który nie będzie mógł uruchomić danego pliku, a korzysta z GStreamera, sam zażąda odpowiedniego kodeka. W Fedorze 10 znalazła się także wtyczka OpenXEchange umożliwiająca korzystanie z serwera Exchange.

Sporo nowości pojawiło się także dla programistów, m.in. zaimplementowano nowy Eclipse w wersji 3.4 oraz NetBeans IDE. Fedorę 10 zainstalujesz nie tylko na komputerze PC, ale także na konsoli Sony PlayStation 3. Jak zawsze, nowa Fedora udostępniona została dla platformy 32-bitowej, x86-64 oraz PPC, zarówno w wersjach instalacyjnych, jak i obrazach z dystrybucją Live (tutaj posłużyliśmy się właśnie wersją Live, ale warto zauważyć, że Fedora 10 ma też polską wersję językową). Co ciekawe, zespół rozwijający Fedorę zapowiedział już, iż w pierwszej połowie 2009 roku spodziewać się możemy jedenastej odsłony systemu, a więc autorzy dystrybucji utrzymują duże tempo rozwoju systemu.

Plusy:

  • usprawnienia z zakresu instalacji, obsługi sprzętu i pracy z systemem
  • wiele nowości z zakresu obsługi wirtualizacji
  • usprawnienia pracy zdalnej z systemem
  • polska wersja

Minusy:

  • niestabilna wersja jądra

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Dziesiąta wersja Fedory jest milowym krokiem w rozwoju systemu.