Fedora 10 alpha udostępniona

Zespół odpowiedzialny za rozwój projektu Fedora - darmowej edycji systemu, na którym bazuje Red Hat Enterprise Linux (RHEL) - poinformował o udostępnieniu wczesnej wersji alpha oznaczonej numerem 10.

W Fedorze 10 alpha usprawniono rewolucyjny mechanizm PulseAudio, uzupełniając go o funkcję rozkładu bazującego na czasie. Oznacza to, iż funkcja zużywa mniej energii, jest bardziej niezależna od sprzętu oraz dostosowuje dynamicznie przepływ danych audio bez obawy o niespodziewane przerwanie procesu. Kolejną innowacją jest wbudowane narzędzie SecTool, które umożliwia administratorom wykrywanie zagrożeń oraz anomalii w systemie operacyjnym. Dla wygody użytkownika dostępne są zarówno wersja z linii poleceń jak i z interfejsem graficznym. W menedżerze połączeń dodano opcję umożliwiającą szybkie tworzenie połączeń bezpośrednich przez WiFi (ad-hoc).

Zespół odpowiedzialny za rozwój projektu Fedora poinformował, że wiele nowych rozwiązań jest jeszcze w drodze i ich implementacja planowana jest w przyszłości. Finalna wersja systemu powinna ujrzeć światło dzienne w październiku bieżącego roku.

Pobierz obrazy płyt z zasobów plikowych PCWorld.pl:

- Fedora 10 alpha w wersji 32-bitowej

- Fedora 10 alpha w wersji 64-bitowej

Aktualne informacje o zmianach w kolejnych wersjach Fedory 10 znaleźć można na stronie tutaj.

Poprzednia edycja Fedory wydana została w maju. Szerzej na temat tej dystrybucji pisaliśmy w artykule Kapelusze z głów - oto Fedora 9.