Fedora 11 do pobrania

Jest już dostępna nowa wersja Fedory, jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux. Wersja oznaczona numerem 11 wnosi takie nowości jak systemy plików ext4 i Btrfs czy ujednolicenie mechanizmu kontroli głośności w jednym interfejsie.

Pliki do pobrania

Fedora 11

Fedora uchodzi za dystrybucję ogólnego użytku: sprawdza się zarówno na komputerze w domu, jak i serwerze) - w równym stopniu tradycyjną, co innowacyjną. Członkowie Projektu Fedora nie boją się implementacji najnowszych rozwiązań. To właśnie w tej dystrybucji znaleźć można wersje programów, które w innych systemach spod znaku Linuksa implementowane znacznie później (więcej informacj: Nie bój się pingwina! - 10 powodów, aby wybrać Linuksa).

Fedora 11 do pobrania

Ekran logowania w Fedorze 11

Fedora 11 umożliwia instalację środowiska graficznego GNOME 2.26 lub KDE 4.2.3 oraz środowiska programistycznego NetBeans 6.5. Pozostałe nowości, wskazywane przez twórców systemu, to m.in. środowisko MinGW umożliwiające kompilację programów "do uruchamiania w Windows bez konieczności używania Windows" oraz wtyczka Presto upraszczająca pobieranie i instalowanie aplikacji.

W systemie wirtualizacji nowej Fedory wprowadzono mechanizm zabezpieczeń S-Vert (dostosowanie ustawień administracyjnych dla każdej maszyny wirtualnej) oraz poprawiono bezpieczną autoryzację w Menedżerze Wirtualizacji - przez dodanie obsługi technologii SASL. Ulepszona konsola wirtualna ułatwia przechodzenie między systemami operacyjnymi: gospodarzem i gościem.

Kompletna lista zmian znajduje się na stronie Projektu Fedora.