Fedora 15 Beta - pierwszy Linux z GNOME 3

Nowa wersja linuksowego systemu Fedora jest już dostępna do pobrania. Domyślny pakiet biurowy to teraz LibreOffice, a najważniejsza zmiana to użycie najnowszej wersji środowiska GNOME.

Fedora jest trzecią najpopularniejszą dystrybucją Linuksa dla "pecetów". Ranking DistroWatch umieszcza ją tuż za Ubuntu i Linux Mint.

Najbardziej widoczna zmiana w wydaniu Fedora 15 to użycie środowiska graficznego GNOME 3, w miejsce pulpitu Unity. To pierwszy linuksowy system, który zdecydował się na to GUI.

Zobacz również:

  • Korzystasz z Linuxa? Uważaj! Polecenie Sudo może przejąć Twój system
  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert

GNOME był domyślnym środowiskiem także w systemie Ubuntu, jednak zbyt powolne prace nad wersją 3.0, zmusiły twórców dystrybucji do zastąpienia go Unity.

Finalna beta Fedory 15 została wydana we wtorek. Nowa wersja to przede wszystkim odświeżone oprogramowanie. Jako pakiet biurowy w miejsce OpenOffice.org pojawił się LibreOffice, a nowy menedżer systemu i sesji to Systemd, który zastąpił SysVint i Upstart.

Fedora 15 Beta można pobrać za darmo na oficjalnej stronie dystrybucji. Już w okolicach 10 maja możemy spodziewać się wydania Release Candidate, a wersja finalna powinna pojawić się na początku czerwca.