Fedora 17 Beta - pięć najważniejszych zmian

Fedora 17 weszła właśnie w fazę beta. Jest to ostatni etap przed wydaniem finalnego produktu, który trafi w ręce użytkowników już w maju 2012 roku. Od tej pory poprawiane będą tylko krytyczne błędy systemu.

Fedora

System Fedora 17 Beta można pobrać ze strony FedoraProject.org. Finalna wersja ukaże się około 22 maja. System ten jest darmową dystrybucją Linuksa opartą na Red Hat Enterprise Linux. W nowej wersji znajdziemy pięć znaczących zmian.

1. GNOME 3.4

Środowisko graficzne GNOME 3.4 zawiera 41 000 usprawnień. Wśród nich: lepsze wyszukiwanie dokumentów, wideorozmowy w komunikatorze Empathy, nowy interfejs przeglądarki internetowej, dokumentów i kontaktów oraz aplikacja do obsługi maszyn wirtualnych.

Zobacz również:

  • Najlepsze dystrybucje GNU/Linux w 2023 roku

2. KDE 4.8

Zwolennicy pulpitu KDE nie będą zawiedzeni, bo alternatywą dla GNOME 3.4 jest środowisko graficzne KDE Plasma Workspace 4.8, czyli najnowsza wersja tego popularnego interfejsu. Jego twórcy twierdzą, że znacząco poprawili jego wydajność.

3. GIMP 2.8

GIMP to otwarta i darmowa alternatywa dla Adobe Photoshopa. W Fedorze 17 Beta dostępna jest w nowej wersji 2.8, która zawiera usprawnienia przydatne dla użytkowników tego programu graficznego.

4. Linux 3.3

Fedora 17 działa w oparciu o jądro Linuksa 3.3. Poprawiono w nim systemy plików brtfs, ext4, grafikę GMA, wsparcie chipsetów Broadcom i wprowadzono wiele innych usprawnień. Domyślnym firewallem jest obecnie Firewalld.

5. Narzędzia dla deweloperów

Nowa Fedora oferuje także narzędzia dla deweloperów. Wśród nich znajduje się wczesne wydanie nowej wersji środowiska programistycznego Eclipse SDK, które finalnie ukaże się w czerwcu 2012 roku. Oprócz tego deweloperzy znajdą tu Javę 7, GCC 4.7.x i Ruby 1.9.3.