Fedora 7 kontratakuje

Po niedawnych sukcesach dystrybucji Mandriva Spring, Debian Etch i Ubuntu Feisty Fawn przyszedł czas na premierę Fedory 7. Twórcy nowego wydania nie spoczęli na laurach, wprowadzając tym razem dziesiątki zmian dotyczących prawie każdego aspektu pracy z systemem. Wykorzystano wiele nowych technologii i rozwinięto kluczowe komponenty projektu. Po raz pierwszy również udostępniono kilka wariantów użytkowania Fedory. Wszystko wskazuje na to, iż nowy produkt będzie godnym konkurentem wśród najpopularniejszych dystrybucji Linuksa.

Pierwszą kwestią, która się rzuca w oczy w nowej odsłonie Fedory jest możliwość wyboru między kilkoma spinami systemu (spins - taką nazwę obrał producent), czyli różnymi zestawami aplikacji. Tak oto pojawiła się wersja Fedora Live CD, wersja pełna systemu (stacja robocza + serwer) oraz wersja pełna z zawarciem baz pakietów na kilku płytach DVD. W przypadku wydania Live są do wyboru trzy różne spiny;

Fedora 7 i686 Desktop CD - System został zoptymalizowany do pracy z procesorami architektury i686 oraz zawierają środowisko graficzne Gnome. Niestety nie znaleziono miejsca dla komponentów OpenOffice.org.

Zobacz również:

  • Najlepsze dystrybucje GNU/Linux w 2022 roku
  • Linux bezpieczny? Odkryto podatność obecną w nim od... 12 lat

Fedora 7 x86_64 Desktop DVD - Odpowiednik Fedora 7 i686 Desktop CD dla maszyn architektury x86_64.

Fedora 7 i686 KDE Desktop CD - Odpowiednik Fedora 7 i686 Desktop CD, wykorzystujący jednak KDE jako środowisko graficzne. W tym przypadku również zrezygnowano z OpenOffice.org, lecz tym razem, jako aplikację zastępczą, wykorzystano część projektu KOffice.

Fedora 7 kontratakuje

Abiword zamiast OpenOffice.org

Ważne jest, iż wszystkie Live CD/DVD nie współpracują z architekturą i586 (oczywiście ograniczenie to nie występuje w przypadku pełnej wersji systemu).

Zmiany najbardziej widoczne

Jeżeli mowa o zmianach najbardziej rzucających się w oczy, nie można pominąć nowej szaty graficznej o nazwie "Flying High" - to owoc pracy Fedora Artwork Project. Wraz z możliwościami GNOME 2.18 i KDE 3.5.6 daje ona niesamowite efekty wizualne, dzięki którym praca z nową Fedorą jest niezwykle przyjemna.

Fedora 7 kontratakuje

Nowa szata graficzna Flying High

Łatwo dostrzegalnymi innowacjami jest, między innymi, system szybkiej zmiany użytkownika. Proces zalogowania się na inne konto jest dzięki temu prawie natychmiastowy.

Fedora 7 kontratakuje

Estetyczne konto logowania

Zobacz galerię ilustracji