Fedora 8 RC3 - już jest i ma szansę na przeobrażenie w wersję ostateczną

W Internecie pojawiła się Fedora 8 RC3. Deweloperzy dystrybucji deklarują, że jeśli w systemie wszystko będzie działało zgodnie z przewidywaniami, Release Candidate 3 przekształci się w edycję finalną.

Zgodnie z witryną projektu, system ma być dostępny do pobrania za 5 dni, czyli 9 listopada. Pierwotne plany zakładały premierę już 8 listopada 2007 r.

Jeżeli wierzyć zestawieniu widocznemu na witrynie dystrybucji, system o roboczej nazwe "Wilkołak" będzie miał do zaoferowania użytkownikom kilka ciekawostek. Zmieni się motyw graficzny (nowy nosi nazwę Nodoka) i tapety Fedory, poprawiona zostanie współpraca z urządzeniami Bluetooth oraz funkcjonowanie Linuksa na komputerach przenośnych. Jednak w tym ostatnim przypadku kolejne usprawnienia mają pojawić się w Fedorze 9.

Nowinki

W dystrybucji pojawi się również serwer dźwięku o nazwie Pulse Audio, który ma pozwalać na całkowicie bezproblemową obsługę wielu aplikacji i użytkowników jednocześnie. Wyrzucono natomiast raz na zawsze ładujący się podczas startu serwer fontów dla X11 (XFS), co skróciło czas uruchamiania się systemu.

Z planów dotyczących dystrybucji ostatecznie wypadło też KDE4. Pierwotne zakładano włączenie nowej wersji środowiska do Fedory 8, jednak jego rozwój przebiega na tyle wolno, że pojawi się ono dopiero w Fedorze 9.

Jeśli interesuje cię nasz test Fedory 8, zapoznaj się z materiałem "Fedora 8 - pierwsze testy wersji finalnej".

Aktualizacja: 07 listopada 2007 17:52

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wersja RC3 została przemianowana na wersję ostateczną. Pliki ISO ze stabilnym wydaniem Fedory 8 właśnie kopiują się na serwery lustrzane - oficjalnie system zostanie udostępniony 9 listopada.