Ferguson AV 770

Dobrze wyposażony 8-kanałowy amplituner z rzadko spotykanymi dodatkowymi funkcjami.

Dobrze wyposażony 8-kanałowy amplituner z rzadko spotykanymi dodatkowymi funkcjami.

Dobrze wyposażony i solidnie wykonany amplituner 7.1, odtwarzający z dysków flash USB pliki MP3, JPEG i DivX-y.

Dobrze wyposażony i solidnie wykonany amplituner 7.1, odtwarzający z dysków flash USB pliki MP3, JPEG i DivX-y.

Najnowszy amplituner 7.1 Fergusona to solidnie wykonane urządzenie wyposażone w potężny toroidalny zasilacz, siedem końcówek mocy po 100 W każda (przy 8 omach) i komplet dekoderów (m.in. Dolby Digital EX, Dolby Prologic IIx, DTS Neo:6 czy DTS ES). Na tylnym panelu jego obudowy zamontowano niezwykle rozbudowany zestaw gniazd, wśród których znalazły się m.in. 8-kanałowe wejście analogowe, 8-kanałowe Pre Out do podłączenia zewnętrznych końcówek mocy, wejścia i wyjścia wideo (komponentowe, S-Video, kompozytowe) oraz aż trzy wejścia i jedno wyjście HDMI. Niestety, gniazda HDMI umożliwiają jedynie przesyłanie obrazu. To dość istotna wada, bo właśnie zaletą stosowania HDMI jest możliwość wyeliminowania plątaniny kabli dzięki przesyłaniu sygnałów audio i wideo za pomocą jednego przewodu. W tym przypadku podłączając np. odtwarzacz DVD do wejścia HDMI amplitunera Fergusona trzeba dodatkowo poprowadzić sygnał audio, np. złączem cyfrowym. Równie dziwnie rozwiązano w AV 770 dostęp do czytelnego i prostego w nawigacji menu ekranowego, które pozwala m.in. na określenie liczby głośników tylnych (konfiguracja 5.1, 6.1 lub 7.1) czy ustalenie odległości od miejsca odsłuchu oraz poziomu głośności każdej kolumny.

Nie dorównuje jakością wykonania amplitunerowi. Klawisze poprawnie rozplanowane.

Nie dorównuje jakością wykonania amplitunerowi. Klawisze poprawnie rozplanowane.

Werdykt

Werdykt

Niestety, menu dostępne jest tylko na wyjściach kompozytowym i S-Video (a na HDMI i komponentowym już nie), co może zmusić użytkownika do użycia kolejnego kabla. Natomiast niewątpliwą zaletą urządzenia jest umieszczenie na jego przednim panelu, obok podręcznych wejść audio-wideo, gniazda USB 2.0, które zaskakuje swoją funkcjonalnością. W instrukcji do amplitunera producent podaje, że USB umożliwia obsługę nie tylko plików muzycznych MP3, lecz także pozwala na wyświetlanie zdjęć JPEG i filmów MPEG4. Sprawdziliśmy - po umieszczeniu w porcie USB dysku flash nie tylko pliki MP3, ale i DivX-y są sprawnie odtwarzane. Okazało się, że w amplitunerze Fergusona port USB obsługiwany jest przez dodatkowy układ wideo. I chociaż nie ma o tym mowy w instrukcji, wciskając klawisz OSD przy uruchomionym porcie USB uzyskujemy dostęp do menu podobnego do stosowanego w odtwarzaczach DVD/DivX. Można tu ustawić np., które wyjście wideo ma być aktywne: kompozytowe, S-Video, komponentowe lub komponentowe z progresywnym skanowaniem (jakość progresywnego skanowania jest jednak bardzo słaba, tak więc lepiej pozostać przy dającym lepsze rezultaty trybie z przeplotem). DivX-y z napisami w .txt są odtwarzane płynnie (pliki z filmem i napisami muszą mieć taką samą nazwę). Niestety, urządzenie nie obsługuje polskich czcionek, co jednak trudno uznać za znaczącą wadę, skoro producent nawet nie ujawnia takich możliwości amplitunera.

Oferowane przez AV 770 brzmienie jest bardzo przestrzenne, z precyzyjną lokalizacją dźwięków. Tworzona scena dźwiękowa jest szeroka, nieco wysunięta w stronę słuchacza z dobrymi sopranami - dźwięcznymi, czystymi i nie za ostrymi. Brakuje mocniejszej ekspozycji zakresu średniotonowego i szybszego basu. Niskie tony nie schodzą w najniższe rejestry, tak więc kolumny frontowe muszą być wspomagane pracą subwoofera.

Informacje

Typ amplituner 7.1

Cena 1400 zł

Dystrybutor Telstarhttp://www.telstar.com.pl

Wymiary 43,4 x 13,2 x 37,2 cm

Waga 12 kg

Funkcje DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, kilka programów DSP, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS, odtwarzanie plików MP3, JPEG i MPEG4 z dysków flash USB

Złącza wejście analogowe 7.1, pre out 7.1, 6 wejść cyfrowych (3 optyczne i 3 koncentryczne), wyjście cyfrowe optyczne i elektryczne, 6 wejść i 2 wyjścia liniowe, 3 wejścia i wyjście kompozytowe i S-Video, 2 wejścia i wyjście komponentowe, 3 wejścia i wyjście HDMI, USB 2.0, RS232

Potencjalni rywale

Denon AVR-1707 1795 zł

7-kanałowy wzmacniacz, oferujący możliwość bi-ampingu przednich kolumn, wyposażony w system automatycznej kalibracji.

Onkyo TX-SR504 1699 zł

Amplituner 7.1 wyposażony w komplet dekoderów surround, o mocy 130 W na każdy kanał.