Ferrari F1 skorzysta z Windows HPC Server 2008

Ferrari ogłosiło, że dzięki nowemu porozumieniu z Microsoftem już wkrótce zacznie korzystać z Windows HPC Server 2008, nowej technologii umożliwiającej szybkie przetwarzanie ogromnej ilości danych. Ferrari będzie korzystało z Windows HPC Server 2008 do badań nad nowymi pojazdami, projektowaniu ich wyglądu oraz wspomagania procesu produkcji. Wdrożenie systemu miało miejsce w zeszłym tygodniu, w centrali firmy w Maranello.

Ekipa Ferrari ma nadzieję, że porozumienie i wdrożenie technologii Windows HPC Server 2008 umożliwi inżynierom eksperymentowanie na różnych ustawieniach technicznych i aerodynamicznych bolidów. Przedstawiciele firmy pokusili się o stwierdzenie, że stan, niezawodność i produktywność ich serwerów, które pracują 24 godziny na dobę, jest tak samo ważna dla końcowego efektu zespołu jak moc. Dodali również, że mają nadzieję, iż technologia dostarczana przez Microsoft bardzo dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach F1.

Windows HPC Server 2008 będzie działać równocześnie z używanym od kilku lat systemem opartym o oprogramowanie Linuksowe. Dzięki wykorzystaniu dwóch różnych, uzupełniających się platform, Ferrari ma nadzieję na osiągnięcie jeszcze większych korzyści.

"Nie mamy zamiaru dokonywać wyboru pomiędzy Windowsem i jakimkolwiek innym systemem. Korzystamy z kilku serwerów HPC jednocześnie i na bieżąco sprawdzamy ich wydajność. Końcowym celem jest wygrana w korzystanie zarówno z Windowsa, jak i Linuksa daje nam dodatkowy argument" - powiedział Piergiorgio Grossi, szef systemów informatycznych w zespole Ferrari. Dodał również, że jest pewien, iż nowe rozwiązania bardzo szybko zadomowią się w infrastrukturze firmy, wśród inżynierów i pracowników zespołu.

Felipe Massa w trakcie testów bolidu Ferrari na torze Silverstone (czerwiec 2008 r.)

Felipe Massa w trakcie testów bolidu Ferrari na torze Silverstone (czerwiec 2008 r.)

Wszystkie zmiany mają umożliwić projektantom przeprowadzanie dodatkowych eksperymentów i symulacji. Ich rezultatem ma być produkcja jeszcze lepszych podzespołów, które pozwolą Ferrari na odnoszenie kolejnych sukcesów podczas wyścigów.

Microsoft przygotował Windows HPC Server 2008 z myślą o zastąpieniu systemu Windows Compute Cluster Server 2003. Nowa wersja ma obsługiwać superkomputery sektora naftowego, gazowego, finansowego czy wreszcie uczelnie wyższe. Jednocześnie firma stale współpracuje z takimi markami jak AMD, Cray, Dell i HP w celu obniżenia kosztów produkcji podzespołów dla supekomputerów.

Więcej o HPC Server 2008 w artykule "Windows HPC jeszcze w tym miesiącu".