Ferro 1.4

Odtwarzacz multimediów Ferro 1.4 to dosyć odważna propozycja. Głównie dlatego, że jest aplikacją komercyjną, a większość dostępnych odtwarzaczy multimediów to produkty bezpłatne.

Odtwarzacz multimediów Ferro 1.4 to dosyć odważna propozycja. Głównie dlatego, że jest aplikacją komercyjną, a większość dostępnych odtwarzaczy multimediów to produkty bezpłatne.

Ferro to jednak znacznie więcej niż odtwarzacz. Program o podtytule "cyfrowy magnetowid" umożliwia bowiem nagrywanie (za pośrednictwem karty telewizyjnej) audycji i filmów na twardy dysk. Nagrane w ten sposób sekwencje wideo zapisywane są w formacie AVI. Autorzy programu dużą wagę przywiązali do ułatwienia konfiguracji nagrywania. Można skorzystać z ogromnej liczby predefiniowanych ustawień - zarówno dotyczących parametrów karty TV (program rozpoznaje ok. 90 modeli kart), jak i wyboru programu telewizyjnego. Dodatkowo Ferro 1.4 potrafi współpracować z aplikacją RAKS, uaktualnianym przez Internet programem telewizyjnym.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, użytkownik może prześledzić ostatnio wykonane akcje i ewentualne błędy. Dopracowane zostało również wyświetlanie napisów z plików TXT - w odpowiednim rozmiarze i dostatecznie długo, aby można je było spokojnie przeczytać. Krawędzie czcionki używanej do wyświetlania napisów są dodatkowo wygładzane, dzięki czemu całość wygląda znacznie lepiej. Trochę gorzej prezentują się opcje związane z odtwarzaniem dźwięku - regulacja głośności jest po prostu niewygodna.

Ferro potrafi oczywiście odtwarzać filmy wraz z tłumaczeniami dialogów z plików TXT, korzysta z listy odtwarzania, umożliwia płynną regulację rozmiarów okna odtwarzania. Z pewnością może stanowić bardzo interesujące rozwiązanie dla osób regularnie nagrywających filmy i audycje TV - ma znacznie większe możliwości od klasycznego zestawu wideo. Osoby niezainteresowane nagrywaniem filmów pozostaną raczej przy darmowych odtwarzaczach wideo. Niestety Ferro 1.4 kosztuje, chociaż trzeba przyznać, że cena nie jest wygórowana: 24 zł.