Festiwal w Cannes po raz 58.

Rozpoczął się 58. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie pozakonkursowy pokaz trzeciego epizodu "Gwiezdnych wojen" noszącego tytuł "Zemsta Sithów".

W czasie 11 dni trwania festiwalu - oprócz dzieła George'a Lucasa - zostanie zaprezentowany także nowy film Woody'ego Allena pt. "Match point". Wygląda więc na to, że w tym roku władze festiwalu postawiły na znane nazwiska i dobrze rokujące produkcje.

Najlepsza z zakwalifikowanych do konkursu produkcji ma szansę zdobyć Złotą Palmę - walczyć będzie o nią aż 21 tytułów. Wśród nich znajdują się filmy tak znanych reżyserów, jak Jim Jarmusch ("Broken flowers") czy Lars von Trier ("Manderlay").

W przeciwieństwie do minionego roku - kiedy festiwal został zdominowany przez film "Fahrenheit 9.11" - w konkursie nie bierze udziału ani jedna produkcja stricte dokumentalna. Nawet film "Last Days", wyreżyserowany przez Gusa van Santa, a mówiący o ostatnich dniach życia Kurta Cobaina, można uznać co najwyżej za filozoficzną opowieść o sensie życia i śmierci człowieka.

Festiwal potrwa do 22 maja.

Więcej informacji: strona główna festiwalu


Zobacz również