Fifa 21 - FUT przynosi EA ogromne zyski. Co dalej z serią?

Tryb Ultimate Team z każdym rokiem zyskuje coraz większą rzeszę wiernych fanów. Wpływy z tej usługi stanowią bardzo duży procent całego budżetu Electronic Arts.

W najnowszym raporcie, Electronic Arts ujawnił, że w ciągu ostatniego roku podatkowego firma zarobiła 1,62 miliarda dolarów tylko z mikropłatności w trybie Ultimate Team. Jest to ogromna kwota, szczególnie jeśli zestawimy ją z łącznymi zarobkami EA, które wyniosły 5,6 miliarda dolarów. Same wpływy z UT stanowią aż 29 % całego przychodu netto.

Zyski z tego tytułu z roku na rok stale rosną. Analityk Niko Partners, Daniel Ahmad, zamieścił na swoim Twitterze zestawienie, ile Electronic Arts zarobiło na skrzynkach od 2015 roku. Wówczas było to zaledwie 587 milionów dolarów.

Od kilku lat toczą się debaty na temat planów zakazu sprzedaży skrzynek, kart oraz ogólnie mikrotransakcji w grach przeznaczonych dla nieletnich odbiorców. Już w 2019 roku Kerry Hopkins, wiceprzewodnicząca ds. prawnych i rządowych w EA, w rozmowie z brytyjskim Komitetem ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu mówiła, że tego typu transakcje są zupełnie etyczne i dają mnóstwo frajdy porównywalnej z otwieraniem jajka-niespodzianki.

Oby się nie okazało, że za jakiś czas regulacje prawne okażą się dla EA takim właśnie jajkiem-niespodzianką. Wówczas Amerykanie będą musieli poszukać innego sposobu na zarobek, ponieważ bez skrzynek, tryb Ultimate Team zupełnie traci swój sens.

Zobacz również: Far Cry 6 – pokaz rozgrywki już dziś. Sprawdź, jak oglądać