File Encryption XP - mocne szyfrowanie plików

Szyfrowanie danych to czynność, dzięki której możemy zabezpieczyć ważne pliki przed dostępem do nich niepowołanych osób. Jednym z ciekawszych programów do tego jest File Encryption XP.

Końcówka nazwy kojarzyć się może z Windows XP, jednak to skojarzenie mylące - skrót ten powstał od słów eXtra Protection. Aplikacja ta działa pod systemami XP, Vista, 7 oraz 8, a jej celem jest zapewnienie tajności danych, do czego stosuje silny, 384-bitowy szyfr Blowfish. Jedną z zalet jego zastosowania jest fakt, że hasło nie jest zapisywane wraz z zaszyfrowanym plikiem. Nikt, kto go nie posiada, nie ma dostępu do chronionego w ten sposób pliku. Chronić hasłem możemy zarówno pojedynczy plik, jak też cały katalog wraz z zawartością. Dodatkową zaletą jest możliwość permanentnego usuwania plików z poziomu aplikacji. Jeśli chodzi o sama ochronę, File Encryption XP może obsłużyć każdą ilość danych - nawet pliki i foldery powyżej 4 GB.

File Encryption XP - mocne szyfrowanie plików

Należy jednak pamiętać, że jeśli zapomnimy hasła, nie będziemy w stanie odzyskać go w żaden sposób, dlatego też utworzone warto gdzieś zapisać. Jeśli natomiast użytkownik chroniący pliki nie ma pomysłu na hasło, może skorzystać z generatora, dzięki czemu uzyska niepowtarzalne.

File Encryption XP - mocne szyfrowanie plików

Generator haseł

Choć program ten nie ma polskiej wersji językowej, jego obsługa jest dziecinnie prosta i wystarczy znajomość podstaw angielskiego, aby opanować jego obsługę. Niestety, nie jest to narzędzie darmowe, można jednak przetestować je dzięki wydaniu trial - pozwala na 30 dni używania bez żadnych ograniczeń co do funkcjonalności. Najnowszą wersję programu można pobrać z naszej strony.