File Router - porządek z plikami

Nie możesz już znieść bałaganu na swoim dysku twardym? Męczy Cię to, że nie możesz znaleźć dokumentu Office, z którego zaledwie wczoraj korzystałeś lub filmu oglądanego zaledwie kilka dni temu? Rozwiązaniem tych problemów może być prosta aplikacja File Router, która automatycznie wyszukuje różne formaty plików i kataloguje je w jednym folderze.


File Router to bezpłatny program, który umożliwia monitorowanie i automatyczne przenoszenie plików do konkretnych, wcześniej ustalonych, katalogów. Aplikacja współpracuje tylko z Windows i z pewnością stanowić może lekarstwo na problemy z bałaganem na dysku.

Samo się układa...

Program jest bardzo prosty, ale jego konfiguracja wymaga kilku słów objaśnienia. Po uruchomieniu wskazujesz ścieżkę katalogu do monitorowania (Source), jeśli są w nim jakieś podfoldery to musisz zaznaczyć pole Scan source directory recursively - w przeciwnym wypadku program nie będzie działał w prawidłowy sposób. Poniżej musisz już tylko dodać do listy monitorowanych plików typy rozszerzeń (Expression). Potem już można rozpocząć skanowanie.

File Router - porządek z plikami

File Router monitoruje i przenosi wybrane typy plików w jedno miejsce

File Router przeszukuje wszystkie katalogi pod katem zadanych typów plików, a następnie przenosi je do wskazanego przez ciebie folderu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić kilka różnych formatów w jednym katalogu (np. dokumenty Worda, Excela i PDFy). Jeśli chcesz, aby zadanie to odbywało się automatycznie to zaznacz pole Watch New Files z menu kontekstowego ikony w zasobniku.

...ale nie zawsze

Generalnie program, po odpowiedniej konfiguracji, sprawuje się bez zarzutu, ale jeden mały błąd w ustawieniach powoduje dysfunkcjonalność na całej linii. Trzeba zatem dokładnie zważać na wprowadzane modyfikacje. Rozszerzenia plików muszą być poprzedzone kropką i rozdzielone przecinkiem (np. .avi,.wmv,.mpg).

Program nie rozpoznaje także niektórych typów plików. Doskonale radzi sobie ze znanymi Windows rozszerzeniami, ale z "obcymi" różniej już to bywa. Kolejnym minusem File Routera jest dosyć długi proces skanowania. Zapewne spowodowane jest to faktem, iż aplikacja najprawdopodobniej korzysta z mechanizmu indeksowania "okienek", a ten nie należy do najwydajniejszych.

Poza tym aplikacji nie można nic zarzucić. Ma prosty interfejs, działa stabilnie, jest bezpłatna. Czego więc chcieć więcej?

Plusy:

- monitoruje i samodzielnie przenosi pliki do wybranego katalogu

- program jest bezpłatny

Minusy:

- brak polskiej wersji językowej

- wymaga precyzyjnych ustawień

Werdykt: File Router to ciekawy program, który pozwoli zachować ci porządek z plikami, ale wymaga precyzyjnej konfiguracji. Ocena: 6,5/10

Informacje: filerouter.codeplex.com

Cena: bezpłatny